23 październik 2017

Parafia Ewangelicko-Reformowana w Warszawie  i Zespół Państwowych Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Warszawie serdecznie zapraszająna prawykonanie KANTATY REFORMACYJNEJ na jubileusz 500 lat Reformacji z muzyką Stanisława Szczycińskiego i słowami Jacka Cygana w sobotę 28 października 2017 r. o godz. 20.00 w kościele ewangelicko-reformowanym w Warszawie przy al. Solidarności 74.

Prawykonanie KANTATY REFORMACYJNEJ na jubileusz 500 lat Reformacji jest częścią Centralnych Obchodów Jubileuszu Reformacji odbywających się w Warszawie od 26 do 29 października 2017 roku.

Wydarzenie powstało dzięki współpracy Parafii Ewangelicko-Reformowanej w Warszawie z Kościołem Ewangelicko-Augsburskim oraz wsparciu wielu osób i parafii różnych wyznań

Patronat Honorowy nad Centralnymi Obchodami Jubileuszu Reformacji:
Prezydent Rzeczypospolitej Andrzej Duda

Komitet honorowy: Prymas Szwecji abp Antje Jackelen, Ambasadorka Jubileuszu Reformacji przy Radzie Ewangelickiego Kościoła Niemiec bp Margot Käβmann, Prezydent Światowej Federacji Luterańskiej bp Munib A. Younan 07.2010- 05.2017, Sekretarz Generalny Wspólnoty Kościołów Europejskich w Europie bp Michael Bünker, Prymas Polski abp Wojciech Polak, Premier RP 1997-2001, Przewodniczący Parlamentu Europejskiego 2009-2012 Jerzy Buzek, Prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, kompozytorzy: Krzysztof Penderecki, Jan Krenz, pisarz Jerzy Pilch, Prezes Polskiej Rady Ekumenicznej 2001-2006 abp Jeremiasz

***

Poproszono mnie, bym napisał, dlaczego podjąłem się stworzenia tekstu do KANTATY REFORMACYJNEJ na Jubileusz 500 lat Reformacji. Najprościej byłoby odpowiedzieć, że stało się tak, ponieważ zwrócił się do mnie Władysław Scholl, a jego prośba została poparta listem władz Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego i jego macierzystego Kościoła Ewangelicko- Reformowanego. No i mógłbym jeszcze dodać, że Stanisława Szczycińskiego znam ponad czterdzieści lat i bardzo go cenię jako kompozytora form małych i dużych. Mógłbym tak odpowiedzieć na to pytanie, ale to nie byłaby cała prawda.

Dzisiaj mogę się przyznać, że istotnym powodem podjęcia się napisania tego dzieła była chęć poznania tradycji i wartości wnoszonych przez ruchy reformacyjne. W ten sposób przekopałem się przez dziesiątki książek, przeprowadziłem setki rozmów, przemierzyłem wiele szlaków od Erfurtu do Augsburga i przesiedziałem wiele godzin w ławkach tamtejszych kościołów. Dzisiaj już wiem, dlaczego papież Franciszek pojechał w październiku ubiegłego roku do Lund, wiem także, dlaczego w swojej homilii zacytował słowa Jana Pawła II: „Nie powinniśmy ulegać pokusie, by stawać się sędziami historii, ale tylko mieć na względzie lepsze zrozumienie wydarzeń, aby stać się nosicielami prawdy”. Mam nadzieję, że tekst niniejszej KANTATY jest kamykiem na tej drodze.

Natomiast w warstwie duchowej przyświecała mi strofa nieocenionego ks. Jana Twardowskiego: „Boga się nie udowadnia, Boga się poznaje”.

Jacek Cygan

***

W styczniu 2016 roku, w kościele ewangelicko-reformowanym w Warszawie odbyła się modlitwa ekumeniczna, której osnową było wykonanie kilku części mojego utworu poświęconego nauczaniu Jana Pawła II, noszącego tytuł „14 Encyklik”. Inicjator i organizator modlitw ekumenicznych, zaprzyjaźniony ze mną od czasów wspólnego śpiewania w chórze „Ars Antiqua”, Władysław Scholl, zainspirowany moim sposobem muzycznego niesienia i propagowania myśli teologicznej, zaproponował mi podjęcie wyzwania: napisania KANTATY na Jubileusz 500 lat Reformacji. Propozycja była dla mnie fascynująca i od strony muzycznej, i duchowej. Muzycznej, bo otwierała się szansa nawiązania do wielkich mistrzów, takich jak Jan Sebastian Bach czy nasi kompozytorzy Wacław z Szamotuł i Cyprian Bazylik. Duchowej, bo wytyczała drogę do lepszego poznania myśli reformacyjnej, a w dalszej perspektywie do realizowania idei ekumenicznych w praktyce, poprzez wspólną pracę nad projektem. Ideę zagłębienia się w istotę myśli Reformatorów z XVI wieku podjął też z chęcią autor tekstu KANTATY, Jacek Cygan. Rozmowy z nim i z Władysławem Schollem, jak również lektury traktujące o Reformacji przyczyniły się do lepszego poznania, a w konsekwencji do zbliżenia i odnowienia nadziei na realizację Chrystusowego wskazania „Aby wszyscy byli jedno”. Oby KANTATA REFORMACYJNA służyła wzrostowi w duchu i głęboko ekumenicznej, wzajemnej akceptacji członków różnych Kościołów!

Stanisław Szczyciński