14 grudzień 2017

Mat. 2, 7-12

Drogie Siostry, Drodzy Bracia,

Zazwyczaj w czasie Adwentu czytamy o wędrowaniu i o gwieździe. Właśnie w okresie Adwentu i Bożego Narodzenia możemy, wzorem mędrców ze Wschodu, wyobrazić sobie nasze życie jako wędrówkę, kiedy to podążamy za gwiazdą, lecz jesteśmy jeszcze pośród ciemnej i chłodnej nocy, jeszcze w drodze. Wciąż znajdujemy się pomiędzy owym „jeszcze nie” a „już” – podążaniem a celem, ku któremu podążamy.

Słuchamy od lat o gwieździe ukazującej się na niebie i mędrcach wpatrzonych w nią i ku niej podążających. Spojrzeć w górę, spojrzeć w niebo – cóż to dla nas dzisiaj oznacza?

Oznacza to umiejętność oderwania się na chwilę od czysto „horyzontalnego”, „technicznego” spojrzenia na świat i rzeczywistość, na spojrzenie z lotu ptaka – a jednocześnie, co jest jeszcze trudniejsze – uzyskanie przynajmniej na chwilę dystansu i wewnętrznej wolności od wszystkiego, co w danym momencie nas trapi, od naszych nastrojów i emocji, codziennych kłopotów, przeżyć, rutyny i nudy. To zdobycie się na coś nowego, wyjątkowego, niecodziennego. Czy przypadkiem te wyjątkowe spotkania przy naszych stołach wigilijnych, dzielenie się opłatkiem i potrawy, które spożywamy tylko raz
w roku, nie są tego odzwierciedleniem?

Spojrzenie w górę oznacza również uświadomienie sobie: „Jestem widziany.” Jeśli tylko nasz obraz Boga nie jest wypaczony z powodu naszych lęków, to świadomość, że jesteśmy obserwowani nie będzie nieprzyjemna. Odwrotnie – jeśli Nowonarodzony jest obrazem pragnącego bliskości z człowiekiem Boga, to owo „Jestem widziany” oznacza dla nas: „Jestem kochany”. Pomimo słabości, lęków, niedoskonałości i grzeszności – jestem kochany.

I ta myśl niech prowadzi nas do życia w harmonii, spokoju, spełnieniu i miłości!

Piotr Niewieczerzał                                                 ks. Michał Jabłoński
  Prezes Kolegium                                                       Proboszcz

 

Rozkład nabożeństw świątecznych:

24 grudnia 2017 r. (niedziela) – Wigilia – nabożeństwo – godz. 10.30.

25 grudnia 2017 r. (poniedziałek) – Boże Narodzenie – nabożeństwo z Wieczerzą Pańską – godz. 10.30.

26 grudnia 2017 r. (wtorek) – II Dzień Świąt – nabożeństwo – godz. 10.30.

31 grudnia 2017 r. (niedziela) – zakończenie roku – nabożeństwo – godz. 10.30.

1 stycznia 2018 r. (poniedziałek) – Nowy Rok – nabożeństwo z Wieczerzą Pańską – godz. 10.30.

Osoby, które pragną odwiedzin duchownego przed Świętami, proszone są o kontakt  z kancelarią parafii. (tel.: (22) 831 23 83 lub 636 99 45)