Lista członków Kościoła Ewangelicko-Reformowanego, którzy zginęli na skutek działań II Wojny Światowej oraz osób, które zginęły na cmentarzu w czasie walk powstańczych w sierpniu 1944

Feliks ALABURDA - ps. "Jur", st. strzelec AK, lat 25, zginął w Powstaniu Warszawskim na terenie cmentarza ewangelicko-reformowanego dn. 02.08.1944 r.

Jerzy Mieczysław BART - ur. 29.02.1903 r., zabrany dn. 07.04.1944 r. z mieszkania prywatnego na Żoliborzu, przewieziony na Pawiak, zginął bez śladu.

Gustaw Fryderyk BENDER - urzędnik, syn Fryderyka i Natalii z d. Weinschneider, ur. dn. 20.10.1896 r. w Wołkowyszkach w ziemi Suwalskiej, zginął dn. 26.10.1944 w obozie w Dachau.

Anna BŁASZKOWSKA - z Cubów, córka Józefa i Anny z Bubeników, nr. w 1894 r. w Pradze Czeskiej, żona Henryka - późniejszego prezesa i honorowego prezesa Synodu Kościoła Ewangelicko-Reformowanego - zaginęła bez wieści w Powstaniu Warszawskim w służbie powstańczej.

Zbigniew BŁASZKOWSKI - żołnierz AK, syn Henryka i Anny z Cubów, ur. 16.01.1921 r. w Pradze Czeskiej - zginął podczas Powstania Warszawskiego.

Milada z Błaszkowskich KAWALSKA - sanitariuszka AK, córka Henryka i Anny z Cubów, ur. 25.09.1919 r. w Pradze Czeskiej - zaginęła podczas Powstania Warszawskiego.

Jan Michał BORKOWSKI - plut. podch. 7 pułku ułanów Jazłowieckich, syn Ferdynanda i Zofii z d. Drege, ur. dn. 09.11.1918 r., zginał wiosną 1945 r. koło miejscowości Knin.

Stanisław Stefan BORKOWSKI - aptekarz, syn Wacława i Agnieszki, ur. dn. 15.08.1884 r. w Warszawie, zginął w czasie Powstania Warszawskiego na skutek bombardowania dn. 15.09.1944 r.

Wacław BORKOWSKI - lekarz, porucznik, syn Stanisława Stefana i Michaliny z d. Sznajder, ur. dn. 18.08.1913 r. w Inowłódzu n. Pilicą, ostatnia wiadomość z grudnia 1939 r.

Stanisław BRETSCH - sekretarz, Konsystorza Kościoła Ewangelicko-Reformowanego i Parafii Warszawskiej, syn Edwarda, organisty Parafii Warszawskiej i Marii. Żył lat 55, zginął w Powstaniu Warszawskim dn. 06.08.1944 r. zastrzelony na schodach kościoła ewangelicko-reformowanego.

Helena BRETSCH - żona Stanisława, wywieziona po Powstaniu Warszawskim do obozu Ravensbruck, zginęła tam w początkach 1945 r.

Zofia BRODZIKOWSKA - z d. Hankiewicz, zginęła w styczniu 1944 r. na Pawiaku.

Władysław BURMAJSTER - syn Jana, b. intendenta cmentarza parafialnego i Apolonii z d. Hamer, ur. dn. 5.07.1875 r., rozsterzlany na Woli dn. 5.08.1944 r. w czasie Powstania Warszawskiego.

Maksymilian CZAPEK - zasłużony społecznik i działacz Kościoła Ewangelicko-Reformowanego, ur. w 1878 r., zginął dn. 24.10.1939 r. na Kresach w miejscowości Szereszew.

Adelajda Bronisława EBINGER - z d. Schwan, ur. dn. 28.09.1878 r., zginęła w Powstaniu Warszawskim, na ul. Słowackiego 5/13, w sierpniu 1944 r.

Edward EBINGER - ur. dn. 28.09.1881 r., zginął w Powstaniu Warszawskim, na ul. Słowackiego 5/13, w sierpniu 1944 r.

Juliusz FELLER - handlowiec, ur. dn. 20.04.1878 r., rozstrzelany w czasie Powstania Warszawskiego, dn. 05.08.1944 r., w gmachu Gestapo przy ul. Szucha.

Mieczysław FIEDLER - mjr dypl. 2 pułku ułanów w Suwałkach, syn Henryka i Anny z Gąsiorowskich, ur. dn. 15.04.1899 r. Ostatnia wiadomość z 1940 r.

Mieczysław GĄSIOROWSKI - członek władz parafialnych w Warszawie, syn Wilhelma, powstańca z 1863 r. i Władysławy z Thiemów, ur. dn. 8.06.1883 r., zginął pędzony przed nacierającymi czołgami, w czasie Powstania Warszawskiego, dn. 5.08.1944 r.

Stanisław GĄSIOROWSKI - kapitan AK, dowódca batalionu, syn Stanisława i Marii z Michnickich, ur. dn. 20.07.1913 r., poległ w Powstaniu Warszawskim na Woli, dn. 1.08.1944 r.

Władysław GĄSIOROWSKI - inż. leśnik, por. rez. 21 pułku piechoty w Warszawie, syn Władysława i Pauliny, ur. 22.11.1902 r. w Warszawie. Ostatnia wiadomość z 1940 r.

Zbigniew GĄSIOROWSKI - marynarz-ochotnik, syn Janusza i Marii z Kurowskich, ur. dn. 9.11.1923 r., zatonął dn. 4.05.1940 r. u brzegów Norwegii pod Narwikie, na okręcie wojennym "Grom".

Danuta GLANC - sanitariuszka AK, poległa w czasie Powstania Warszawskiego na Starym Mieście.

Jan Zbigniew GLANC - żołnierz AK pułku "Baszta", poległ w czasie Powstania Warszawskiego na Służewcu.

Kazimierz GOŁKOWSKI - podpułkownik, dowódca 94 pułku piechoty, syn Wilhelma i Marii z Zawadzkich, ur. w 1894 r. w Grodnie.

Jerzy GRZYB - uczeń, syn Bernarda i Janiny z Gąsiorowskich, ur. dn. 8.08.1926 r. w Warszawie, poległ dn. 17.09.1944 r. w czasie Powstania Warszawskiego, zabrany przez Niemców do oczyszczania miasta.

Roman HALICKI - żołnierz AK, syn Romana i Haliny z d.Sauer, ur. dn. 3.10.1919 r. w Warszawie, zginął w 1943 r. we Lwowie, rozstrzelany przez Hitlerowców.

Jakub HERMAN - syn Adama i Anny z d. Fingelstejn, żył lat 57, zginął dn. 20.VIII.1944 r. przy ul. Radomskiej 20, podczas Powstania Warszawskiego.

Emil HERMAN - syn Adama i Anny z d. Fingelstejn, żył lat 42, zginął w październiku 1944 r. w obozie w Dachau.

Leonard HERYNG - student, ur. dn. 19.02.1912 r., zginął dn. 21.07.1941 r. w Oświęcimiu.

Leokadia HETMANEK - jej mąż oraz dwoje dzieci - zginęli na terenie cmentarza ewangelicko-reformowanego w pierwszych dniach Powstania Warszawskiego.

Stanisław HETMANEK - urzędnik państwowy, syn Jana i Marii, z d. Hulka, ur. dn. 14.04.1895 r. w Warszawie.

Jerzy JELEŃ - ksiądz, proboszcz Parafii Ewangelicko-Reformowanej w Łodzi, syn Fryderyka, księdza, i Anieli z d. Semadeni, ur. dn. 8.07.1900 r. w Warszawie, aresztowany w 1941 r. w Łodzi, przebywał w obozie w Radogoszczy, skąd wywieziony do Dachau, zginął dn. 26.12.1942 r.

Juliusz KADEN-BANDROWSKI - literat, żołnierz AK, syn Juliusza i Heleny z d. Kaden, ur. dn. 26.02.1885 r. w Rzeszowie, poległ na Mokotowie dn. 8.08.1944 r., w Powstaniu Warszawskim.

Andrzej KADEN-BANDROWSKI - student, podporucznik AK, syn Juliusza i Romany z d. Szpak, ur. dn. 13.11.1920 r. w Warszawie, zginął dn. 3.06.1943 r. przed Pocztą Główną w Warszawie.

Paweł KADEN-BANDROWSKI - student, żołnierz AK, zgr. "Czata 49", bat. mjr Witolda, komp. ppor. Głoga, syn Juliusza i Romany z d. Szpak, ur. 13.11.1920 r. w Warszawie, poległ dn. 15.09.1944 r. na ul. Okrąg na Czerniakowie.

Andrzej KMICIC-SKRZYŃSKI - żołnierz AK, syn Ludwika i Stefanii, z d. Wąsowicz, ur. 30.08.1921 r. w Urlach k. Warszawy, zginął podczas Powstania Warszawskiego dn. 7.08.1944 r. na Żoliborzu.

Władysław KMICIC-SKRZYŃSKI - pseudonim "Woj", żołnierz AK, plutonu por. "Rygla", syn. Ludwika i Stefanii z d. Wąsowicz, ur. 1.02.1924 r. w Ciechanowie, zginął dn. 9.09.1944 r. na Bielanach, w akcji oddziału Dywersji Bojowej "Śródmieście".

Melania KOSECKA-MARCINIAK - sanitariuszka AK, poległa w Powstaniu Warszawskim w Alejach Jerozolimskich róg Brackiej, w dn. 2.08.1944 r.

Zbigniew KROTOFILSKI - pseudonim "Mirski", urzędnik, żołnierz AK, pułk "Baszta", kompania B 1, syn Stanisława i Anny z d. Sauer, ur. 22.12.1922 r., poległ dn. 27.09.1944 podczas Powstania Warszawskiego, na Mokotowie przy ul. Dworkowej.

Andrzej KRZAK - ur. dn. 15.02.1926 r., zginął dn. 15.02.1944 r. w więzieniu na Pawiaku.

Stanisław LASEK - żołnierz AK, lat 35, poległ w Powstaniu Warszawskim dn. 7.08.1944 r.

Zbigniew Adam LORETZ - ps. "Miłosz", st. strzelec AK pułk. "Baszta", syn Władysława i Serafiny z d. Zakrzewskiej, ur. dn. 7.01.1926 r., poległ w Powstaniu Warszawskim dn. 31.08.1944 r. na Sadybie Oficerskiej.

Jerzy LUXEMBURG - kapitan Wojska Polskiego, syn Maksymiliana i Stefanii z d. Lipczyńskiej, ur. dn. 17.02.1898 r., więzień polityczny obozu w Oświęcimiu, zginął d. 20.06.1942 r.

Antoni LUXEMBURG - mgr ekonimii, syn Maksymiliana i Stefanii z d. Lipczyńskiej, ur. dn. 24.06.1908 r., zginął w sierpniu 1942 r. w obozie niemieckim.

Helena LUXEMBURG - z d. Fiedosiewicz, zginęła w sierpniu 1942 r. w obozie niemieckim.

Wacław MACIEJEWSKI - rozstrzelany w 1943 r. na Pawiaku jako zakładnik.

Andrzej MACIEJEWSKI - rozstrzelany w 1943 r. na Pawiaku jako zakładnik.

Zbigniew Andrzej MACIEJEWSKI - ps. "Bernard" żołnierz AK, kapral batalionu "Wigry",żył lat 25, zginął dn. 18.08.1944 r. w Powstaniu Warszawskim w okolicy ul. Przejazd.

Jan i Alicja MORZKOWSCY - zginęli podczas okupacji niemieckiej.

Mirosław NIEWIECZERZAŁ - nauczyciel, oficer 31 Pułku Strzelców Kaniowskich, syn Jana i Elżbiety z d. Buresz, ur. 30.11.1905 r. w Kucowie, poległ w pierwszych dniach września 1939 r. w okolicach Sieradza.

Dobromił PASCHALIS-OCHĘDOSKI - żołnierz AK, syn księdza Władysława i Heleny, z d. Tepper, ur. 26.10.1926 r. w Warszawie, poległ w Powstaniu Warszawskim na Woli dn. 8.08.1944 r.

Borys PASŁAWSKI - rozstrzelany w czasie okupacji.

Helena PERKOWSKA - z d. Herman, córka Józefa, lat 28, zginęła podczas Powstania Warszawskiego, w czasie bombardowania.

Radomiła Zofia ze Śląskich PIĄTKOWSKA - ps. "Misia", studentka Uniwersytetu Warszawskiego, łączniczka oddziału IV "Wachlarz", córka Władysława i Jadwigi z Białeckich, ur. 22.08.1920 r., zginęła w więzieniu na Pawiaku dn. 8.10.1942 r.

Fryderyk Piotr PETERS - zmarł na serce w więzieniu SS, tuż przed wyzwoleniem.

Wiesław PIĄTKOWSKI - student, podchorąży, zginął dn. 8.01.1941 r. w Oświęcimiu.

Stefania z Kerntopfów PIĄTKOWSKA - zginęła dn. 8.10.1943 r. w Oświęcimiu.

Jan POTOCKI - ksiądz, kapelan ewangelicko-reformowany Wojsk Polskich.

Tadeusz PRAUSS - pułkownik litnik, dowódca pułku lotniczego we Lwowie, syn Tadeusza i Janiny z Gąsiorowskich, ur. dn. 21.12.1896 r. w Warszawie. Ostatnia wiadomość z 1940 r.

Wacław PREKIER - ur. 28.01.1884 r., zginął dn 3.03.1945 r. w obozie w Buchenwald.

Jan Kazimierz RADOMSKI - żołnierz AK, syn Adolfa Edwarda i Jadwigi z d. Komendarczyk, ur. dn. 19.11.1924 r., zginął podczas Powstania Warszawskiego.

Tadeusz RAYSKI - syn Walerego i Marii, ur. dn. 20.05.1919 r. w Grodzisku Mazowieckim, wywieziony podczas Powstania Warszawskiego do Gross-Rosen, został zamordowany w drodze do Austrii wiosną 1945 r.

Władysław RODYS - sędzia, syn dr Władysława i Zofii z d. Hoch, ur. dn. 9.10.1903 r. rozstrzelany 11.11.1939 r. w obozie w Radogoszczy.

Kazimierz ROJOWSKI - por. 7 pułku ułanów i szwadronu przybocznego Marszałka Józefa Piłsudskiego, syn Kazimierza i Henryka z Boduszyńskich, ur. dn. 28.07.1898 r., w Sobianowicach, w woj. lubelskim, poległ dn. 3.09.1944 r. na barykadzie w Al.Jerozolimskich, pomiędzy Kruczą a Bracką.

Jerzy ROSENBAND - pracownik kancelarii Parafii Ewangelicko-Reformowanej w Warszawie, żołnierz AK, pułk "Baszta", ur. w 1917 r., rozstrzelany dn. 2.08.1944 r. na Grochowie.

Władysław ROSTROPOWICZ - adwokat, oficer rezerwy 21 pułku piechoty, syn Władysława i Anieli z d.Szniersztajn, ur. dn. 21.11.1903 r. w Warszawie, poległ dn. 23.09.1939 r. w obronie Warszawy na Czerniakowie.

Ludwik SANDER - urzędnik Banku Polskiego, syn Karola i Marii, ur. dn. 28.11.1987 r., zginął dn. 15.08.1942 r. w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu.

Piotr SCHUCH - ps. "Szajba", żołnierz AK - 1 Dywizjonu Artylerii Konnej, syn Stanisława i Stefanii z Hamanów, ur. dn. 3.05.1918 r., zaginął na Czerniakowie w czasie Powstania Warszawskiego w drugiej połowie sierpnia 1944 r.

Tadeusz SEMADENI - sędzia, syn księdza Władysława i Heleny z d. Haberkant, ur. 4.06.1902 r. w Kaliszu, zginął podczas Powstania Warszawskiego na terenie Politechniki Warszawskiej lub na Polu Mokotowskim, dn. 19.08.1944 r.

Allan Andrzej SEMADENI - żołnierz AK, syn Tadeusza i Ireny z Konopackich, ur. dn. 17.04.1928 r. w Warszawie, zginął podczas Powstania Warszawskiego na terenie Politechniki Warszawskiej dn. 19.08.1944 r.

Kaj SILVERSJOLD - ur. dn. 2.02.1942 r. w Warszawie, w więzieniu na Pawiaku, zmarł tamże dn. 26.08.1942 r. Najmłodszy więzień Pawiaka.

Edward SITARZ - ps. "Biały", student, podchorąży plutonu AK, batalionu "Wigry", lat 24, z Radomia, zginął podczas Powstania Warszawskiego dn. 18.08.1944 r.

Leonard SKIERSKI - emerytowany generał dywizji, inspektor armii, syn Henryka i Heleny z d. Hassman, ur. w 1866 r. w Stopnicy w woj. kieleckim. Ostatnia wiadomość z 1940 r.

Adam ŚLOSARSKI - poległ dn 9.09.1944 r.

Leopold Hugo STAHL - syn Filipa i Emilii z Zajdlów, ur. dn. 28.10.1910 r. w Warszawie, zaginął podczas Powstania Warszawskiego dn. 6.08.1944 r.

Otylia STAL - z d. Stockinger, córka Gottfryda i Anny z d. Raam, ur. dn .6.08.1893 r. w Warszawie, rozstrzelany w czasie Powstania Warszawskiego, dn. 5.08.1944 r. na Moczydle.

Hanna STAL - absolwentka Żeńskiej Szkoły Architektury, córka Bernarda i Otylii z d. Stockinger, ur. dn. 22.02.1922 r w Warszawie, rozstrzelana w czasie Powstania Warszawskiego, dn. 5.08.1944 r. na Moczydle.

Elwira STAL - uczennica, córka Bernarda i Otylii z d. Stockinger, ur. dn. 14.01.1928 r. w Warszawie, rozstrzelana w czasie Powstania Warszawskiego, dn. 5.08.1944 r. na Moczydle.

Ulrych STOCKINGER - rencista, syn Jakuba i Katarzyny z d. Messerschmidt, ur. dn. 10.04.1868 r. w Warszawie, rozstrzelany w czasie Powstania Warszawskiego, dn. 5.08.1944 r. na Moczydle.

Zofia z Kurowskich SZOPSKA - lat 61, zginęła od bomby w Powstaniu Warszawskim dn. 8.08.1944 r.

Wacław TEICHFELD - inżynier, ur. dn. 31.08.1906 r., zaginął dn. 31.09.1939 r. we wsi Placówka koło Warszawy

Helena z Chełmińskich TOSIO - ur. dn. 31.07.1988 r., spalona żywcem w Powstaniu Warszawskim ok. dn. 6.08.1944 . na rogu ul. Chłodnej i Żelaznej.

Olimpia TREPKA-NEKANDA - z d. Łodzia-Kurantowska, ur. w 1882 r., zamordowana w Powstaniu Warszawskim, przy ul. Wawelskiej 14, dn. 7.08.1944 r.

Aleksander WERTHEIM - lekarz, pułkownik, rozstrzelany w 1942 r.

Janina WERTHEIM - żona Aleksandra, rozstrzelana w 1942 r.

Bronisław i Stanisław WERTHEIM - synowie Aleksandra i Janiny, rozstrzelani w 1942 r.

Mieczysław WŁODKOWSKI - członek Kolegium Kościelnego Parafii Ewangelicko-Reformowanej w Warszawie w latach 1941-1944, przemysłowiec, syn Mieczysława i Amelii z d. Hahn, ur. dn. 28.08.1897 r. Wywieziony dn. 2.09.1944 r. w czasie Powstania Warszawskiego, przebywał w obozach koncentracyjnych w Oświęcimiu i Mauthausen, zmarł dn. 4.05.1945 r. w transporcie z obozu Mauthausen.

Henryk ZAJDER - ur. dn. 3.10.1905 r. w Warszawie, zaginął bez wieści, zabrany przez Niemców w czasie łapanki ulicznej.

Helena z Owsianków ZAJDER - żona Henryka, ur. dn. 21.08.1909 r., zaginęła bez wieści, zabrany przez Niemców w czasie łapanki ulicznej.

Edmund BERNASIŃSKI - ur. dn. 2.01.1918 r. w Warszawie, zaginął bez wieści, zabrany przez Niemców w czasie łapanki ulicznej.

Anna ZAUNAR - córka Jana i Elżbiety, po Powstaniu Warszawskim wywieziona do obozu koncentracyjnego w Ravensbruck, a stamtąd po wyzwoleniu obozu do Szwecji, gdzie zmarła w kwietniu 1945 r. w wieku 52 lat.

Ludwik ZAUNAR - ksiądz, proboszcz Parafii Ewangelicko-Reformowanej w Warszawie, syn Jana i Elżbiety, ur. dn. 15.05.1896 r. w Częstochowie. Po Powstaniu Warszawskim wywieziony do obozu koncentracyjnego w Dachau, gdzie zginął dn. 21.02.1945 r.

Maria ZAUNAR - studentka Konsewatorium Warszawskiego, żołnierz AK, córka księdza Ludwika i Ireny z d. Sander, ur. dn. 9.05.1925 r. w Łodzi, zginęła w Powstaniu Warszawskim w okolicy ratusza dn. 5.08.1944 r.

Zbigniew ZIEMICHÓD - żołnierz AK, 3 pl. "Ostoja", 3 komp. zgr. "Folwark Ludwikowo", syn Eugeniusza i Ludwiki z d. Stockinger, ur. dn. 4.01.1924 r. w Warszawie, rozstrzelany w Warszawie dn. 2.08.1944 r. w siedzibie Gestapo przy al.Szucha.

Izabela ZYMAN - ur. dn. 12.12.1885 r., wywieziona z Warszawy do obozu koncentracyjnego, zginęła w 1942 r.

Jan ZYMAN - ur. dn. 27.08.1885 r., rozstrzelany w 1944 r. w Warszawie.