20 lipiec 2020

W najbliższą niedzielę 26.07.2020 wznawiamy cykl tegorocznych recitali organowych. O godz. 19.00 w ramach cyklu wystąpi Lidia Książkiewicz - organistka tytularna katedry w Laon we Francji.

Udział w koncercie jest możliwy z zachowaniem środków ostrożności, obowiązuje noszenie maseczki ochronnej.

 

lidia ksiazkiewiczProgram koncertu:

Jacques Boyvin (1649-1706)
Suite du 3e ton (II Livre d'orgue)
Prélude – Fugue – Dessus de cornet séparé ou de petite tierce –
Concert de flûtes – Fond d'Orgue  

Johann Sebastian Bach (1685-1750)
Sonate triowa G-dur nr.6 BWV 530   
    Vivace
    Lento  
   Allegro

Louis Vierne (1870-1937)
Fugue( z I Symfonii organowej op. 14 nr.1)  

Felix Mendelssohn-Bartholdy (1809-1847)
VI Sonata op 65 nr 6 
Choral – Andante sostenuto – Allegro molto – Fuga – Finale 

Franz Liszt (1811-1886)
Preludium I Fuga na temat B-A-C-H

Lidia Książkiewicz urodziła się w Poznaniu.  Ukończyła studia gry na fortepianie w Akademii muzycznej w Bydgoszczy w klasie prof. Jerzego Godziszewskiego oraz jednocześnie gry na organach w Akademii Muzycznej w Poznaniu. 

Studia podyplomowe w dziedzinie gry na organach odbywała we Francji w Konserwatorium Saint-Maur/Paris pod kierunkiem profesora Erica Lebrun, gdzie uzyskała Premier Prix d’Excellence. W tym samym konserwatorium odbyła także studia w klasie klawesynu.

Nawiązana już we Francji przyjaźń z francuskim pianistą Pierre’em Froment, ostatnim wybitnym żyjącym przedstawicielem szkoły Alfreda Cortot, oraz z André Isoir’em, jednym z najwybitniejszych organistów, stała się źródłem inspiracji do poszukiwań w zakresie ekspresji muzycznej w grze na fortepianie i organach i zaowocowała w latach 2005-10 przeobrażeniem i udoskonaleniem dotychczasowego stylu gry artystki.Lidia Książkiewicz jest laureatką wielu konkursów muzycznych:

  • Grand Prix d’Orgue de l’Académie des Beaux Arts w Angers we Francji, Grand Prix
  • Konkurs Muzyki XX wieku w Warszawie (fortepian), I miejsce,
  • Międzynarodowy Konkurs Organowy w Rimini we Włoszech, I miejsce i  nagroda specjalna,
  • Międzynarodowy konkurs w Chartres, dyplom finalisty,
  • Międzynarodowy Konkurs Organowy im. C.Francka w Haarlem, III miejsce,
  • Międzynarodowy Konkurs Organowy Maksa Regera i Oliviera Messiaena w Grazu, nagroda specjalna

Artystka koncertuje regularnie na wielu prestiżowych festiwalach muzycznych i w salach koncertowych w Europie (ponad 40 krajów) a także bierze udział w pracach jury konkursów instrumentalnych. Jako solistka grała z wieloma orkiestrami, m.in. Orkiestrą Symfoniczną Francuskiego Radia (Radio France), Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Krakowskiej, Orchestre Symphonique de Douai, Slovak Sinfonietta, Orchestre de la Bretagne.

Lidia Książkiewicz była przez wiele lat wykładowcą gry na fortepianie i organach oraz pianistką akompaniatorką w konserwatorium i wyższej akademii muzycznej  w Strasburgu. W roku 2010 została mianowana jako pierwszy obcokrajowiec płci żeńskiej w historii Francji organistką tytularną w katedrze francuskiej: w Laon. Jest także autorką licznych publikacji pedagogicznych i nagrań oraz prowadzi kursy mistrzowskie gry fortepianowej i organowej. Ściśle związana z polską kulturą, artystka aktywnie działa na rzecz promocji polskiej muzyki poza granicami kraju.