Ekumeniczny Chór Kameralny Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w Warszawie powstał w listopadzie 1991 roku. Od początku jego kierownikiem i dyrygentem był Paweł Hruszwicki. Od grudnia 2020 r. kierownictwo artystyczne objął profesor Zbigniew Szablewski.. Stylowość wykonań, wysoka kultura brzmienia, dbałość o stronę wyrazową i literacką zjednały Chórowi słuchaczy i uznanie środowisk muzycznych. Cechą charakterystyczną zespołu jest wykorzystywanie w pracy koncepcji pedagogicznej Zoltana Kodálya. Chór należy do Federacji Caecilianum.

Działalność chóru obejmuje: koncerty (rocznie ok. 20 występów) w Polsce i za granicą (Czechy, Finlandia, Szwajcaria, Niemcy, Słowacja, Rumunia); udział w konkursach i festiwalach muzycznych; uczestnictwo w uroczystych nabożeństwach Kościoła Ewangelicko-Reformowanego oraz kościołów innych wyznań; nagrania radiowe i telewizyjne.

Repertuar chóru jest bardzo różnorodny: religijny i świecki, a cappella oraz wokalno-instrumentalny; z różnych epok od średniowiecza po współczesność. Składa się nań ponad 500 kompozycji, zarówno spośród uznanej literatury światowej (Palestrina, Lasso, Bach, Purcell, Haydn, Strawiński, Barber...), jak i kompozycji mało znanych, na nowo „odkrywanych”(Ingegneri, Croft, Lord, Tuinen,...). Ważne miejsce w repertuarze chóru zajmują dzieła polskich kompozytorów (Zieleński, Pękiel, Gorczycki, Kobierkowicz, Gall, Nowowiejski, Wiechowicz, Szeligowski, Noskowski, Świder, Koszewski,...). Repertuar prezentowany jest na koncertach okolicznościowych i tematycznych: "Polska Muzyka Religijna i Świecka", "Mikołaj Rej w Muzyce Polskiej", "Psalmy", "Epitafia, Lamentacje, Sentencje Żałobne", "Bach, Pachelbel, Schütz"... oraz monograficznych: "Joseph Haydn", "Feliks Nowowiejski", "Karol Kurpiński".

Koncert w Bazylice Świętego Krzyża

Koncert kolęd w wykonaniu Ekumenicznego Chóru Kameralnego

 

Koncert Ekumenicznego Chóru Kameralnego

 

***

 

Koncert Noworoczny "Kolędy i Pastorałki"

Serdecznie zapraszamy na Koncert Noworoczny "Kolędy i Pastorałki" w wykonaniu Ekumenicznego Chóru Kameralnego Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w Warszawie pod dyrekcją Pawła Hruszwickiego, który odbędzie się w niedzielę, 22 stycznia 2017 r. o godz. 18.00 w Kościele Ewangelicko-Reformowanym w Warszawie (Al. Solidarności 74). Wstęp wolny.
 
Prowadzenie koncertu: Piotr Hruszwicki

***

KONCERT KOLĘD
W imieniu dyrygentów i chórzystów, serdecznie zapraszam na noworoczny koncert kolęd, który odbędzie się 15 stycznia 2017 r. o godz, 16.00, w kościele p.w. Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych przy ul. Conrada 7 w Warszawie.

koledy-chor-2017-plakat

 

SPOTKANIE JUBILEUSZOWE Z OKAZJI 25-LECIA EKUMENICZNEGO CHÓRU KAMERALNEGO KOŚCIOŁA EWANGELICKO-REFORMOWANEGO W WARSZAWIE

Zapraszamy serdecznie na Spotkanie Jubileuszowe z okazji 25-lecia działalności Ekumenicznego Chóru Kameralnego Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w Warszawie.
Uroczystość rozpocznie się 19 listopada 2016, w sobotę, w stołecznym Kościele Ewangelicko-Reformowanym przy al. Solidarności 74, o godz.18.00.

Chór powstał 3 listopada 1991 r. przy Parafii Ewangelicko Reformowanej w Warszawie. Co roku, w listopadzie, świętuje kolejne rocznice swego istnienia, prezentując różnorodne utwory chóralne zarówno a cappella jak i z towarzyszeniem instrumentów. W tym roku obok takich pozycji jak muzyczne opracowania psalmów Jana Pieterszoona Sweelincka, czy kompozycji Stanisława Moniuszki, chór wykona trzy fragmenty z XVI-wiecznej Mszy parodii na temat „Un Gay Bergier” Annibale Stabile – twórcy włoskiego, który koniec życia spędził w Polsce pełniąc funkcję nadwornego kompozytora Zygmunta III Wazy, „Te Deum laudamus” późnoklasycznego kompozytora pochodzenia czeskiego - Johanna Vanhala, a także głęboko poruszający cykl czterech pieśni na chór żeński Johannesa Brahmsa do tekstów m.in. Rupertiego, Eichendorfa, Szekspira. Chórowi towarzyszyć będą harfa (Anna Sikorzak-Olek), organy (Michał Sawicki) i dwie waltornie (Paweł Piętka, Petr Kozel).

Koncert poprowadzi założyciel i dyrygent chóru – Paweł Hruszwicki.
Prowadzenie uroczystości – Andrzej Krusiewicz. Wstęp wolny.

25lat-chor-plakat

 

 

 

Ekumeniczny Chór Kameralny w sierpniu 2016 roku

Zapraszamy na koncert Ekumenicznego Chóru Kameralnego Kościoła E-R w Warszawie, w niedzielę 14 sierpnia 2016 roku w Parafii Rzymskokatolickiej p.w. Wniebowzięcia NMP w Ostrowi Mazowieckiej.

Zapraszamy również na Letnie Spotkanie Wokalne. Więcej w załączniku.

 *****

 

 

Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.