Warszawa, 14-15 kwietnia 2007

Prezydent RP Lech Kaczyński
Marszałek Sejmu Marek Jurek
Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz
Premier Jarosław Kaczyński

My wierni Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w Rzeczpospolitej Polskiej zebrani na Synodzie w Warszawie, zwracamy się do władz Rzeczpospolitej Polskiej, by podjęły niezwłoczne i stanowcze działania, które by zakończyły rozgrywające się na naszych oczach ludobójstwo w Darfurze.

Od czterech lat w tym regionie trwają masakry, gwałty, czystki etniczne i rasowe. Prawie dwa miliony uchodźców wegetują w obozach przymierając głodem, wygnani ze swoich domów przez terror bojówek sponsorowanych i wspieranych przez władze Sudanu. Uchodźcom na granicy Sudanu i Czadu nikt nie jest w stanie zapewnić bezpieczeństwa, a w ostatnich miesiącach konflikt w Darfurze rozlewa się do sąsiednich państw. Konflikt ten rozgrywa się przy bezradności międzynarodowej społeczności. Rada Bezpieczeństwa ONZ uchwaliła już kilkanaście rezolucji w sprawie Darfuru, które sudański rząd zignorował, odmawiając wpuszczenia na miejsce pokojowych sił ONZ oraz utrudniając pracę agencjom humanitarnym.

Polska, jako członek Unii Europejskiej i wspólnoty międzynarodowej, nie tylko może, ale i powinna pomóc w zakończeniu konfliktu i zabiegać o doprowadzeniu do pokoju opartego o ludzką godność, prawa człowieka i sprawiedliwość.

W związku z powyższym apelujemy do polskich władz, żeby:

energicznie zaangażowały się w wypracowanie stanowczego stanowiska Unii Europejskiej w sprawie zakończenia konfliktu w Darfurze,

udzieliły poparcia politycznego dla inicjatyw, które mogą doprowadzić do przerwania masakry w Darfurze,

zorganizowały pomoc humanitarną i rozwojową dla uchodźców oraz dla ludności, która pozostała w Darfurze.

Jako obywatele kraju, na którego terytorium ponad pół wieku temu najeźdźcy dokonali straszliwego ludobójstwa, odczuwamy jeszcze większą odpowiedzialność by uczynić wszystko, co w naszej mocy, aby nie pozwolić by podobny koszmar powtórzył się w innych zakątkach świata.

Przyłączamy się tym samym do naszych braci chrześcijan na całym świecie, katolików i protestantów, którzy zabiegają o jak najszybsze zakończenie tej tragedii i którzy także niosą konkretną pomoc humanitarną uchodźcom z Darfuru.

Nasz list i zaangażowanie w tej sprawie są spowodowane słowami Boga, w którego wierzymy, a który powiedział: „Zaprawdę powiadam wam, cokolwiek uczyniliście najmniejszemu z braci moich, mnie uczyniliście” (Mat. 25:40).