„Wszystko, co mi daje Ojciec, przyjdzie do Mnie, a tego, który do mnie przychodzi, z pewnością nie odrzucę.”
(J 6, 37)
Jesteśmy świadomi, że nie zawsze w sercach i umysłach ludzi mieszkał obraz takiego Boga. Najpierw był bóg plemienny – „Bóg jest nasz a nie wasz, on NAS wybrał a nie WAS, co znaczy, że gardzi wami a więc i my możemy wami gardzić!”. Do dzisiaj są osoby, które w tak zadufany sposób myślą o swojej religii czy Kościele, kulturze czy cywilizacji. Z czasem obraz Boga się zmieniał w Boga, który jest miłością skierowaną do każdego, sprawiedliwością dla wszystkich i Ojcem wszystkich ludzi, bo oni, bez wyjątku są Jego dziećmi. Ten proces zmiany postrzegania Boga trwał wolno, tysiące, dziesiątki tysięcy lat. Ten proces wciąż przecież trwa. Dzisiaj wciąż katolikowi nie wolno przystąpić do ewangelickiej Wieczerzy, ewangelikowi zaś jego tożsamość ewangelicka na to nie powala. Wciąż istnieją bariery między ludźmi – kulturowe, religijne, społeczne, polityczne, ustanowione najczęściej w imię Boga, nauki kościelnej, moralności i tradycji czy słuszności racji. Bariery uprzedzeń, gniewu, braku wybaczenia, poczucia wyższości.
Spotykamy się w tych dniach, by świętować pamiątkę narodzin, pojawienia się na świecie Jezusa, który był wypełniony Bogiem w stopniu dotąd niespotykanym, a swoim słowem i czynem potwierdzał obraz Boga, który nie odrzuca nikogo. Na nowo mówimy o tym, który był człowiekiem i który żył w pełni, tak jak nikt do tej pory nie żył.
W J 10, 10 napisane jest, że Jezus powiedział: „Przyszedłem na ten świat, abyście żyli i to w całej pełni.” Nie powiedział, byśmy byli religijni, moralni, czy należeli do danego Kościoła. Nie, byśmy żyli w pełni, to znaczy byśmy byli ludźmi prawdziwymi, autentycznymi, pełnymi i otwartymi.
To czas, gdy w imię pokoju i miłości przełamujemy się opłatkiem. Ilekroć łamię się opłatkiem to przypominają mi się słowa z modlitwy komunijnej, tuż przed zaproszeniem wszystkich uczestników nabożeństwa do Stołu Pańskiego: „Panie, Ty, który prosisz nas byśmy kochali jedni drugich, przełam w nas to wszystko, co jeszcze mogłoby nas oddzielać od siebie, abyśmy w jedności ducha modlić się mogli za tych, którzy tego tak bardzo potrzebują.” To wymaga wiele odwagi i samozaparcia, determinacji i pokory, dobrej woli i wielkoduszności. Wierzę, że stać na to każdego z nas.
Postarajmy się w te Święta przełamywać bariery dzielące nas od innych i byśmy modlić się mogli o zdrowie, pomyślność i pokój wszystkich tych, których spotykamy na swej drodze.
Wojciech Baran
Prezes Kolegium
ks. Michał Jabłoński
Proboszcz Parafii
Rozkład nabożeństw świątecznych:
21 grudnia 2024 r. (sobota) – zborowe spotkanie wigilijne – godz. 16.00.
22 grudnia 2024 r. (niedziela) – 4. Niedziela w Adwencie – nabożeństwo – godz. 10.30.
24 grudnia 2024 r. (wtorek) – Wigilia – nabożeństwo z Wieczerzą Pańską – godz. 16.00
25 grudnia 2024 r. (środa) – Święta Narodzenia Pańskiego – nabożeństwo – godz. 10.30.
29 grudnia 2024 r. (niedziela) – 1. Niedziela po Narodzeniu Pańskim – nabożeństwo – godz. 10.30.
31 grudnia 2024 r. (wtorek) – Zakończenie roku – nabożeństwo – godz. 17.00.
1 stycznia 2025 r. (środa) – Nowy Rok – nabożeństwo z Wieczerzą Pańską – godz. 17.00.
Osoby, które pragną odwiedzin duchownego przed Świętami, proszone są o kontakt z Proboszczem – tel. 605 680 557.