Ułatwienia dostępu

Adwent 2023 r.

Drogie Siostry, Drodzy Bracia,

żyjemy już dłużej lub krócej w takiej strefie klimatycznej, która jak tykanie zegara nieustannie wyznacza biologiczny kalendarz otaczającej nas natury, a poniekąd i nasz osobisty. Wiosną czekamy na rozkwit, latem cieszymy się nieokiełznaną płodnością flory i fauny, jesienią wiemy, że choć jeszcze przez chwilę pięknie, to jednak zaraz zaczną się odloty, nastanie ciemność i ogarnie nas tęsknota.

A jednak pomiędzy tą niedokończoną jesienią i nierozpoczętą zimą pojawia się moment, który daje ukojenie tęsknocie i wyznacza jej kres – nastaje czas Adwentu – czas oczekiwania na spełnienie. Jest to czas, który mimo mroku na zewnątrz, może wypełnić Ciebie, mnie, nas radością i nadzieją.

Zwracam się w większości do osób dorosłych, więc zdaję sobie sprawę, że wiele już było lat w Waszym – naszym życiu, lat, które nie zawsze  były najlepszym świadectwem czasu Adwentu. Ile razy można sprzątać, kupować prezenty, zdobywać karpia, a przy tym pamiętać, że to Adwent, że czekamy z wigilijną kolacją na najbliższych, by razem z nimi świętować pamiątkę Narodzenia Pana?

Czy chrześcijanin może sobie pozwolić na rutynę? Czy można mieć dosyć wszelkich Świąt i chcieć uciec daleko od obowiązku radosnego oczekiwania i świętowania? Tym bardziej, gdy dookoła wojna, polityka dzieląca rodziny, rodziny, które nie zawsze podążają za tradycją i wiarą dziadków?

Chrześcijanin to człowiek. Aż i tylko. Ma prawo być zmęczony i zniechęcony, ale ma też możliwość czerpania nowej energii z najlepszych źródeł – z dobrze rozumianych i właściwie odczytywanych słów zapisanych w Biblii. Tu znajdziemy odpowiedź na pytanie, dlaczego czekamy, kogo i czego i w jaki sposób mamy oczekiwać; w tej biblijnej rzeczywistości możemy przez chwilę nie odmierzać czasu  i zatrzymać się w biegu. Do tego potrzeba tylko trochę chęci i dyscypliny.

Podążając za tą myślą życzę Każdej i Każdemu z Was, Siostry i Bracia, świadomego Adwentu, to jest czynnego oczekiwania na dzień, w którym zaśpiewamy gromko „Bóg się rodzi!”. Wypełnijmy ten czas dobrym czynem, dobrym słowem, a nade wszystko dobrym gestem w stronę tych, którzy nie wiedzą, że w ogóle można czekać na cud objawienia się Boga w drugim człowieku.

diakon Monika Polkowska
Przewodnicząca Diakonii Parafii Ewangelicko-Reformowanej w Warszawie


Prezentacja Kościoła


Ekumeniczny Chór Kameralny


Diakonia


Dokumenty


Czytelnia


Teologia


Katalog książek


Biblioteka Synodu

Ks. Michał Jabłoński jest proboszczem parafii od roku 2008. Absolwent Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie i wydziału teologii ewangelickiej New College Uniwersytetu w Edynburgu. Ordynowany na pastora KER 25 maja 1995 r. Przed objęciem parafii warszawskiej służył w parafiach w Pstrążnej i Strzelinie.
tel.: 605 680 557,
e-mail: michal.jablonski@reformowani.org.pl
Pracą parafii kieruje Kolegium Kościelne wraz z proboszczem (pastorem) wchodzącym w jego skład.

Kompleks budynków Parafii Ewangelicko-Reformowanej w Warszawie znajduje się przy al. Solidarności, na odcinku między pl. Bankowym, a ul. Jana Pawła II.

Kościół mieści się przy al. Solidarności 74.
Dom zborowy im. Jana Łaskiego przy al. Solidarności 76a

Parafia Ewangelicko-Reformowana w Warszawie
00-145 Warszawa, al. Solidarności 76a
tel.: 22 636 99 45, e-mail: perwarszawa@reformowani.org.pl
Nr konta: 26 1240 6322 1111 0000 4606 8033
Kancelaria jest czynna
8.00-16.00 - poniedziałek - piątek
niedziela -  po nabożeństwie
Nabożeństwa odbywają się w każdą niedzielę o godz. 10:30 oraz w święta. Nabożeństwa wieczorne odbywają się w każdą drugą niedzielę miesiąca o godz. 19:00. Wszystkie nabożeństwa odbywają się w kościele przy al. Solidarności 74.

Krzyż łaciński

Jesteśmy chrześcijanami

Wierzymy, że Jezus Chrystus jest Synem Bożym,
naszym Panem i Zbawicielem.

Pomnik Reformacji w Genewie

Jesteśmy protestantami

Wierzymy, że zbawieni jesteśmy
z Bożej łaski przez wiarę.

Krzyż Hugenocki

Jesteśmy ewangelikami reformowanymi

Wierzymy, że Kościół podlega ciągłej odnowie
według Słowa Bożego.