Ułatwienia dostępu

Wielkanoc 2024
„Odwagi, Ja jestem! Nie bójcie się!” Mt 14, 27

Drogie Siostry, Drodzy Bracia, Kochani,

Wielkanoc to coś więcej niż wydarzenie w przeszłości. Wielkanoc to coś więcej niż specjalny dzień w kalendarzu. Dobra wieść o Wielkanocy jest taka, że zmartwychwstanie nie ogranicza się do Jezusa, ani do końca naszego życia. Zmartwychwstanie nie ogranicza się do życia po śmierci. Zmartwychwstanie dzieje się w całym stworzeniu, ciągle w ciągu naszego życia. Zmartwychwstanie dzieje się tu i teraz. Wielkanoc więc dotyczy nie tyle zmartwychwstania Jezusa, co naszych własnych zmartwychwstań. Jeśli wierzyć pogłoskom o pustym grobie, to nie musimy szukać żywych wśród umarłych. Jezus opuścił grób, a jeśli mamy iść za Jezusem, to my również będziemy musieli opuścić nasze groby. A czym są te groby? Cóż, trzeba będzie pozostawić za sobą stare przywary w postaci uprzedzeń, przesądów, nawyków czy rutyny, jak porzuca się podniszczone szaty grobowe, jeśli chce się żyć w świetle Chrystusa. To Zmartwychwstanie wymaga, aby przygotowywać się wciąż na dostrzeżenie Boga otwierając się na otaczający nas świat, własnymi a nie cudzymi oczami i uszami, otwartymi szeroko na nowe życie.

Jeszcze długo po znalezieniu pustego grobu, bliscy Jezusa nadal doświadczali Jego obecności w bardzo realny sposób. Wspominali wtedy Jego słowa i czyny. Wyobrażam sobie, jak to jeden z uczniów patrząc na kamień czy uschłe drzewo i wskazując na nie wykrzyknął: „O, patrzcie, pamiętacie, jak Jezus powiedział o kamieniu, że jeśli wy nic nie powiecie to kamienie krzyczeć będą? A pamiętacie, jak Jezus przeklął uschły figowiec?”. Ponieważ tam, w tamtych miejscach, spotkali się z mocą miłości ich i miłości życia okazywaną przez Jezusa, której nie mogła ograniczyć śmierć. Ta miłość miała moc podnieść ich z ich własnych grobów. I ta miłość ma moc, aby podnieść każdego z ich grobów. Z tych ciemnych jaskiń, które trzymają człowieka w niewoli i nie pozwalają mu żyć: lenistwa, braku nadziei, braku odwagi, uzależnień, słabości, zgorzknienia, braku pasji i zainteresowania światem, powierzchowności i płytkości. Wielkanoc to życie. I tej radości i chęci życia, świadomości, że Chrystus żyje, oddycha i jest w nas, z nami, przez nas i poza nami, życzymy nam wszystkim.

Wojciech Baran - Prezes Kolegium Kościelnego
ks. Michał Jabłoński - Proboszcz parafii

Zapraszamy na nabożeństwa w okresie świątecznym

  • 24 marca 2024 r. - Niedziela Palmowa – nabożeństwo z Wieczerzą Pańską – godz. 10.30
  • 28 marca - Wielki Czwartek – przygotowanie do Wieczerzy Pańskiej – sala parafialna – godz. 18.00
  • 29 marca - Wielki Piątek – nabożeństwo z Wieczerzą Pańską – godz. 17.00
  • 31 marca - Niedziela Zmartwychwstania – nabożeństwa z Wieczerzą Pańską – godz. 10.30
  • 1 kwietnia - Poniedziałek Wielkanocny – nabożeństwo – godz. 10.30


Prezentacja Kościoła


Ekumeniczny Chór Kameralny


Diakonia


Dokumenty


Czytelnia


Teologia


Katalog książek


Biblioteka Synodu

Ks. Michał Jabłoński jest proboszczem parafii od roku 2008. Absolwent Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie i wydziału teologii ewangelickiej New College Uniwersytetu w Edynburgu. Ordynowany na pastora KER 25 maja 1995 r. Przed objęciem parafii warszawskiej służył w parafiach w Pstrążnej i Strzelinie.
tel.: 605 680 557,
e-mail: michal.jablonski@reformowani.org.pl
Pracą parafii kieruje Kolegium Kościelne wraz z proboszczem (pastorem) wchodzącym w jego skład.

Kompleks budynków Parafii Ewangelicko-Reformowanej w Warszawie znajduje się przy al. Solidarności, na odcinku między pl. Bankowym, a ul. Jana Pawła II.

Kościół mieści się przy al. Solidarności 74.
Dom zborowy im. Jana Łaskiego przy al. Solidarności 76a

Parafia Ewangelicko-Reformowana w Warszawie
00-145 Warszawa, al. Solidarności 76a
tel.: 22 636 99 45, e-mail: perwarszawa@reformowani.org.pl
Nr konta: 26 1240 6322 1111 0000 4606 8033
Kancelaria jest czynna
8.00-16.00 - poniedziałek - piątek
niedziela -  po nabożeństwie
Nabożeństwa odbywają się w każdą niedzielę o godz. 10:30 oraz w święta. Nabożeństwa wieczorne odbywają się w każdą drugą niedzielę miesiąca o godz. 19:00. Wszystkie nabożeństwa odbywają się w kościele przy al. Solidarności 74.

Krzyż łaciński

Jesteśmy chrześcijanami

Wierzymy, że Jezus Chrystus jest Synem Bożym,
naszym Panem i Zbawicielem.

Pomnik Reformacji w Genewie

Jesteśmy protestantami

Wierzymy, że zbawieni jesteśmy
z Bożej łaski przez wiarę.

Krzyż Hugenocki

Jesteśmy ewangelikami reformowanymi

Wierzymy, że Kościół podlega ciągłej odnowie
według Słowa Bożego.