Ułatwienia dostępu

STANOWISKO KOMISJI OCHRONY ŚRODOWISKA RADY M.ST. WARSZAWY z dnia 12 grudnia 2024 r. w sprawie nieużywania materiałów pirotechnicznych.

Sylwester to dla wielu ludzi czas radości i świętowania, ale dla zwierząt, zarówno domowych, jak i dzikich, jest to jedno z najbardziej stresujących wydarzeń w roku.

Komisja Ochrony Środowiska Rady m.st. Warszawy ponownie apeluje do wszystkich warszawiaków o rezygnację z używania petard i fajerwerków, aby zadbać o bezpieczeństwo zarówno zwierząt domowych, jak i dzikich.

Okres sylwestrowy to dla zwierząt prawdziwa próba. Zwierzęta słyszą znacznie lepiej niż ludzie. Huk fajerwerków jest dla nich bardzo głośny i przerażający. Psy i koty często wpadają w panikę, chowają się w ciasnych miejscach, drżą, tracą apetyt, a czasem próbują uciec, co może być dla nich niebezpieczne. Ptaki, słysząc eksplozje, zrywają się do lotu w środku nocy, często wpadając na przeszkody. Dla zwierzyny leśnej hałas związany z fajerwerkami także stanowi ogromny stres. Zmienia się ich zachowanie, stają się nieprzewidywalne, a to stwarza niebezpieczeństwo w rejonach o dużym natężeniu ruchu drogowego. Dodatkowo zimą, przy śniegu i ograniczonym dostępie do pożywienia, stres powoduje dodatkowy wydatek energetyczny.

W schroniskach i ogrodach zoologicznych Sylwester to szczególnie trudny czas. Pracownicy Miejskiego Ogrodu Zoologicznego im. Antoniny i Jana Żabińskich oraz Schroniska Na Paluchu im. Jana Lityńskiego, każdego roku obawiają się o zdrowie swoich podopiecznych, którzy w reakcji na hałas mogą zachowywać się nieprzewidywalnie, stanowiąc potencjalnie zagrożenie dla siebie i innych zwierząt. Długotrwały stres obniża ich odporność i sprawia, że są bardziej podatne na choroby.

Apelujemy również do zarządców budynków, administratorów nieruchomości i wszystkich warszawiaków o szczególną pomoc w tym okresie kotom wolno żyjącym. Prosimy o udostępnienie pomieszczeń, gdzie koty będą mogły się skryć w bezpiecznym i ciepłym miejscu.
Warto również pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu swoich pupili w tym okresie - ważne jest, by miały identyfikatory w postaci czipa lub adresatki. W razie ucieczki łatwiej będzie je odnaleźć. Pamiętajmy, by nie puszczać psów ze smyczy. Jeśli zwierzę się zgubi, zgłośmy to do Straży Miejskiej, która może szybko odwieźć je do domu lub przekazać do odpowiednich placówek, takich jak Schronisko Na Paluchu, ośrodek CITES i Ptasi Azyl działające przy warszawskim zoo, a także lecznic weterynaryjnych. Zagubione zwierzęta można zgłaszać do Ekopatrolu na numer alarmowy 986.

Wspieramy również inicjatywy dotyczące zmian legislacyjnych w sprawie zakazu używania wyrobów pirotechnicznych takich jak fajerwerki czy petardy. Działanie te będą ważnym krokiem do polepszenia sytuacji zwierząt.

Sylwestrowy huk to tylko kilka minut radości dla ludzi, ale dla zwierząt oznacza godziny, a czasem dni stresu i cierpienia. Dlatego zachęcamy do przemyślenia form celebracji i wspierania działań zmierzających do ograniczenia używania fajerwerków i petard. Wspólnie możemy uczynić Warszawę miejscem bardziej przyjaznym dla wszystkich mieszkańców, również tych na czterech łapach czy ze skrzydłami.

Razem możemy zmienić ten Sylwester na bardziej przyjazny dla zwierząt.


Prezentacja Kościoła


Ekumeniczny Chór Kameralny


Diakonia


Dokumenty


Czytelnia


Teologia


Katalog książek


Biblioteka Synodu

Ks. Michał Jabłoński jest proboszczem parafii od roku 2008. Absolwent Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie i wydziału teologii ewangelickiej New College Uniwersytetu w Edynburgu. Ordynowany na pastora KER 25 maja 1995 r. Przed objęciem parafii warszawskiej służył w parafiach w Pstrążnej i Strzelinie.
tel.: 605 680 557,
e-mail: michal.jablonski@reformowani.org.pl
Pracą parafii kieruje Kolegium Kościelne wraz z proboszczem (pastorem) wchodzącym w jego skład.

Kompleks budynków Parafii Ewangelicko-Reformowanej w Warszawie znajduje się przy al. Solidarności, na odcinku między pl. Bankowym, a ul. Jana Pawła II.

Kościół mieści się przy al. Solidarności 74.
Dom zborowy im. Jana Łaskiego przy al. Solidarności 76a

Parafia Ewangelicko-Reformowana w Warszawie
00-145 Warszawa, al. Solidarności 76a
tel.: 22 636 99 45, e-mail: perwarszawa@reformowani.org.pl
Nr konta: 26 1240 6322 1111 0000 4606 8033
Kancelaria jest czynna
8.00-16.00 - poniedziałek - piątek
niedziela -  po nabożeństwie
Nabożeństwa odbywają się w każdą niedzielę o godz. 10:30 oraz w święta. Nabożeństwa wieczorne odbywają się w każdą drugą niedzielę miesiąca o godz. 19:00. Wszystkie nabożeństwa odbywają się w kościele przy al. Solidarności 74.

Krzyż łaciński

Jesteśmy chrześcijanami

Wierzymy, że Jezus Chrystus jest Synem Bożym,
naszym Panem i Zbawicielem.

Pomnik Reformacji w Genewie

Jesteśmy protestantami

Wierzymy, że zbawieni jesteśmy
z Bożej łaski przez wiarę.

Krzyż Hugenocki

Jesteśmy ewangelikami reformowanymi

Wierzymy, że Kościół podlega ciągłej odnowie
według Słowa Bożego.