Nabożeństwo ekumeniczne
W związku z obchodami ustanowionego przez ONZ Międzynarodowego Dnia Walki z Dyskryminacją Rasową, mamy zaszczyt zaprosić Państwa do udziału w nabożeństwie, jakie jest organizowane w naszej parafii już po raz trzeci.
Wieczorem, w piątek 21 marca, o godzinie 19.00, w kościele Ewangelicko-Reformowanym, przy alei ,,Solidarności" 74, odbędzie się ekumeniczne nabożeństwo w intencji uchodźców i mniejszości narodowych w Polsce, w którym wezmą udział duchowni i wierni różnych religii i konfesji, oraz osoby niewierzące, ale podzielające tę ideę. Nabożeństwo poprowadzi ks. Michał Jabłoński.
Międzynarodowy Dzień Walki z Dyskryminacją Rasową został ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych (ONZ) w 1966 roku na pamiątkę tragicznych wydarzeń, które miały miejsce 21 marca 1960 roku w Sharpeville w Republice Południowej Afryki.
Tego dnia południowoafrykańska policja otworzyła ogień do pokojowej demonstracji przeciwko ustawom paszportowym apartheidu. W wyniku strzelaniny zginęło 69 osób, a wiele innych zostało rannych. Wydarzenie to stało się symbolem brutalności systemu apartheidu i zwróciło uwagę społeczności międzynarodowej na problem rasowej segregacji i niesprawiedliwości.
ONZ ustanowiła ten dzień, aby:
- przypominać o konieczności walki z rasizmem i wszelkimi formami dyskryminacji,
- promować równość praw wszystkich ludzi, niezależnie od rasy czy pochodzenia,
- inspirować działania na rzecz tolerancji i integracji społecznej.
Kolekta zebrana na nabożeństwie będzie w całości przekazana na rzecz Fundacji Inicjatywa Dom Otwarty, która w styczniu 2016 r. powstała jako grupa nieformalna, w odruchu sprzeciwu na wszechobecną falę nienawiści, pogardy i fałszywych informacji wobec uchodźców i migrantów, a dziś tworzy prężnie działającą fundację, która rocznie pomaga setkom osób. Więcej informacji na temat fundacji można znaleźć pod adresem www.domotwarty.org.
Informacje o wydarzeniu
Data wydarzenia | 21-03-2025 19:00 |
Data zakończenia wydarzenia | 21-03-2025 20:00 |