9. Niedziela po Trójcy Świętej
Ps 62, 2-9 Jr 1, 4-10 Mt Flp 3, 4-14
Kazanie: Mt 13, 44-46
Wspominamy dziś – urodzoną w 1920 roku a zmarłą w 2018 roku – Marię Nekanda Trepkę, urodzoną na kowieńszczyźnie. Okupację niemiecką i sowiecką przeżyła w Wilnie, skąd w lipcu 1944 roku – ostatnim transportem – rodzina zdążyła wyjechać na zachód i w końcu lat 60-tych osiadła na Podlasiu, w Białej Podlaskiej. Jako dyplomowany bibliotekarz Maria aż do emerytury prowadziła miejscową bibliotekę i informację naukową PAN i AWF w Warszawie. Wspominamy Jej dobre serce i poczucie humoru, a także zdrowy rozsądek i umiar, które w powiązaniu z artystyczną duszą męża, Kazimierza, dawały ciekawy efekt. Kochała książki, interesując się zwłaszcza historią, uwielbiała słuchać muzyki. Potrafiła ze swadą opowiadać dzieje swej rodziny, ciekawie zresztą opisując je w „Jednocie”. Do końca życia tęskniła za Litwą i dzieciństwem tam spędzonym – jak zwykła mawiać – „bajecznym”. Tak jak godnie żyła, tak godnie chorowała. Także w obliczu najtrudniejszej próby zachowała spokój i godność, nie pozwalając sobie na słowo skargi czy żalu. Dziękujemy Bogu za błogosławieństwo jej niezłomnego i wspaniałego ducha w tak drobnym ciele – ducha którego działanie wciąż czujemy wśród nas.
Wspominamy dziś także trzech braci Nekanda-Trepków, synów Władysława Aleksandra: Jerzego, urodzonego w 1913 roku w Warszawie, studenta architektury w Warszawie i sztuk pięknych w Wilnie. W 1939 r., po wejściu Armii Czerwonej do Wilna, uciekł na Litwę i zaginął po potyczce z wojskami sowieckimi – mimo poszukiwań nie udało się go odnaleźć. Na cmentarzu przy Żytniej ma grób symboliczny.
Kazimierza Aleksandra, urodzonego w 1918 roku w Warszawie, męża Marii, lekarza pneumologa, w czasie wojny żołnierza AK w służbie medycznej. Był też artystą grafikiem, akwarelistą, uprawiał literaturę – prozę i poezję. Zmarł po ciężkiej chorobie 17 lipca 1988 roku, pochowany jest na cmentarzu przy Żytniej.
Janusza Władysława, urodzonego w Warszawie w 1920 roku, architekta. Wywieziony z Wilna do Związku Radzieckiego przeszedł z Armią Andersa cały szlak bojowy – Irak – Tobruk – Monte Cassino. Zmarł w Londynie w 1992 roku.
Wszyscy trzej bracia – społecznicy i humaniści o szerokich zainteresowaniach i uzdolnieniach artystycznych – zapisali się w pamięci potomnych jako ludzie o wysokiej kulturze osobistej i moralności. We wspomnieniu i modlitwie łączymy się z dziećmi i wnukami Marii i Kazimierza oraz z pozostałą rodziną i przyjaciółmi.
W czwartą rocznicę śmierci wspominamy zmarłego w wieku 84 lat śp. prof. Andrzeja Góralskiego. Prof. Góralski był matematykiem, filozofem, metodologiem, teoretykiem twórczości i heurystą, profesorem Akademii Pedagogiki Specjalnej. Był wychowawcą kilku pokoleń naukowców. Wypromował 9 doktorów, sporządził 3 recenzje doktorskie i 2 recenzje habilitacyjne. O ogromnym dorobku naukowym. Rok przed śmiercią przyjęty do naszego Kościoła. Został wyróżniony godnością członka "Junior Academy of Science", Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Krzyżem Kawalerskim i Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. 26 października 2017 r. Prezydent RP wręczył Andrzejowi Góralskiemu nominację profesorską. W czerwcu 2018 roku wstąpił do naszego Kościoła. Wspominamy Pana Profesora wraz jego bliskimi, żoną Marią-Magdaleną, synami Jędrzejem i Maciejem, córką Anną i wnukiem Filipem.
1. Nabożeństwo z Wieczerzą Pańską w niedzielę, 4 sierpnia 2024 r., rozpocznie się o godz. 10.30 i poprowadzi je ks. Michał Jabłoński.
2. Za tydzień, w niedzielę 4 sierpnia, o godz. 13.00, jak co roku spotkamy się na modlitwie, na cmentarzu ewangelicko-reformowanym przy ul. Żytniej 42 przy symbolicznej mogile żołnierzy Zgrupowania „Parasol”.
3. Dzisiaj w naszym kościele o godz. 19.00 odbędzie się kolejny koncert organowy w ramach Międzynarodowego Cyklu Koncertów Organowych. Na zabytkowych organach Schlag und Sohne z 1900 roku zagra Ignace Michiels z Belgi. Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy!
4. Diakonia nie będzie dyżurować w środę, 31 lipca 2024 r.
5. Kolekta z ostatniego nabożeństwa niedzielnego wyniosła 697 zł. Ofiary można również wpłacać na konto parafialne z dopiskiem „Kolekta z dnia 28.07.2024”. Posiadamy również terminal płatniczy, przy pomocy którego łatwiej dokonać kolekty przy wyjściu z kościoła.
6. Po nabożeństwie zapraszamy do sali parafialnej na kawę i herbatę.
Obraz i dźwięk z wydarzenia rejestrowane będą na potrzeby informacyjne Parafii Ewangelicko-Reformowanej w Warszawie. Udział w wydarzeniu oznacza wyrażenie zgody na rozpowszechnianie własnego wizerunku w materiałach związanych z wydarzeniem.