19 luty 2018

Program:

Georg Böhm (1661-1733)
Preludium (Ouverture) F-dur
Opracowanie chorałowe: Vater unser im Himmelreich à 2 Clav. et Pedal

Sietze de Vries (* 1973)
Improwizacja

Georg Muffat (1653-1704)
Nova Cyclopeias Harmonica (Aria)
Ad malleorum Ictus Allusio (Temat z wariacjami)

Johannes Brahms (1833-1897)
2 opracowania chorałowe op 122
Herzlich tut mich verlangen nr 9 i 10

Felix Mendelssohn Bartholdy (1809-1847)
Preludium i Fuga c-moll op. 37 nr. 1

Sietze de Vries (* 1973)
Improwizacja

Sietze de Vries działa na arenie międzynarodowej jako koncertujący organista i muzyk kościelny. Studiował grę organową u takich mistrzów jak Wim van Beek i Jos van der Kooy. Studiował także improwizację organową, a jego nauczycielem był słynny Jan Jongepier. Oprócz dyplomów sztuki gry organowej zdobył także dyplom muzyka kościelnego z wyróżnieniem w dziedzinie improwizacji.

Już w czasie studiów w Konserwatoriach w Groningen i Hadze, zdobył uznanie wygrywając 15 nagród w różnych konkursach organowych. Ostatnim wielkim wydarzeniem tego okresu było zwycięstwo w Międzynarodowym Konkursie Improwizacji w Haarlem w 2002 roku.

Od tego momentu międzynarodowa kariera Sietze de Vries bardzo się rozwinęła. Obecnie występuje w wielu krajach europejskich, ale także w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Rosji i Australii. Jako wykładowca improwizacji jest zapraszany do prowadzenia zajęć oraz kursów mistrzowskich, jest także wykładowcą Konserwatorium Prins Claus w Groningen.

Sietze de Vries związany jest z kościołem Martinikerk w Groningen gdzie pracuje jako organista i muzyk kościelny. Jest dyrektorem artystycznym organowego centrum edukacyjnego w Groningen zajmującego się historycznym organowym dziedzctwem tej prowincji z kościołem Petruskerk w Leensa jako głównym centrum kultury.

Oprócz pracy jako organista, koncertujący muzyk i wykładowca, Sietze de Vries jest aktywnym na arenie międzynarodowej przewodnikiem, prowadzącym wykłady i kursy mistrzowskie oraz specjalne programy dla dzieci prezentujące organy. Jego zaangażowanie w promocję młodych talentów wynika także z faktu, że jest stałym współpracownikiem znanych chórów Roder Jongenskoor, The Roden Girl Choristers i Kampen Boys Choir.

Regularnie publikuje artykuły na temat muzyki kościelnej, budownictwa organowego i improwizacji w wielu międzynarodowych czasopismach.

www.sitzedevries.nl