24 marzec 2018

Christophe Mantoux – profesor gry organowej w Conservatoire régional w Paryżu. Organista tytularny kościoła Saint-Séverin w Paryżu.

Po studiach u Gastona Litaize i uzyskaniu pierwszych nagród z harmonii i kontrapunktu w Conservatoire National Supérieur de Musique w Paryżu, Jego największym sukcesem było zdobycie w 1984 roku pierwszej nagrody ("Grand Prix d'interprétation") w jednym z najbardziej prestiżowych konkursów organowych w Chartres. Jego kariera koncertującego muzyzka zaprowadziła Go do wszystkich krajów Europy, Północnej i Południowej Ameryki, Chin, Korei Południowej oraz Japoni..

W latach 1986-1992 był organistą tytularnym Katedry w Chartres oraz w latach 1992-2011 profesorem gry organowej w Conservatoire National de Région w Strasbourgu.

Christoph Mantoux jest członkiem narodowej komisji d/s zabytków (dział zabytkowych organów).  Regularnie wykłada w ramach kursów i akademii organowych (Haarlem Internationaler Sommerkurs, Groningen, Lübeck, Berlin, Yale University, University of Notre-Dame, Eastman School of Music, McGill University, Helsinki, Seoul, Niigata, Pekin) oraz jest członkiem wielu prestiżowych konkursów organowych (Freiberg, Nürnberg, Groningen, Erfurt/Weimar, Chartres, Miami, Tokyo, Pistoia, Béthune, Angers).

Jego nagrania ("Guilain-Marchand: Orgelstücke" – Choc du Le Monde de la Musique - Universal Music,  "Jehan Alain: Trois Danses" - Grand Prix der Académie Charles Cros) zostały bardzo pozytywnie ocenione przez krytykę muzyczną. Najnowsze nagranie dzieł J. S. Bacha na organach kościoła Schildkirche w Straßburgu jest udostępnione na wielu platformach internetowych do pobrania.

Program koncertu:
 

Johann Sebastian Bach (1685-1750) 
      Preludium i Fuga G-dur BWV 541
      Sonata triowa c-moll BWV 526 
            Vivace
            Largo
            Allegro

Felix Mendelssohn-Bartholdy (1809-1847)
        6. Sonata d-moll op. 65/6
            Choral mit Variationen
            Allegro molto
            Fuga
            Finale : Andante        

Alexander Pierr Francois Boëly (1785-1858)
     6 Preludiów na temat pieśni Kościelnych Denizot’a:
                                               Seigneur Dieu ouvre la porte
                                               Le vermeil du Soleil
                                               Lyre ce n'est pas en ce chant
                                               Voici la première entrée
                                               Muses sœurs de la peinture
                                               Quel étonnement vient saisir mon âme

César Franck (1822-1890)
       III. Chorał a-moll