06 luty 2019

Program:

Józef Kromolicki (1882–1961)

   Z cyklu 5 Festliche Nachspiele für Orgel op. 37:

   - nr 1 Grave. Moderato
   - nr 3 Maestoso. Andante

Damian Skowroński (*1993)

   Partita chorałowa nt. kolędy „Mizerna cicha”

   (improwizaja w stylu niemieckiego baroku)

Johann Sebastian Bach (1685–1750)

   Preludium i fuga c-moll BWV 546

Damian Skowroński

   Dwa szkice symfoniczne (Improwizacja):
   - Adagio
   - Scherzo

Max Reger (1873–1916)

   Introdukcja i passacaglia d-moll op. posth.

Damian Skowroński – Urodzony w 1993 roku w Kolbuszowej. Ukończył Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną II Stopnia w Rzeszowie w klasie fortepianu. Studia na kierunku Muzyka Kościelna odbył w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina
w Warszawie w klasie improwizacji organowej dra Michała Markuszewskiego. Brał udział w programie Erasmus+, w ramach którego kształcił się Instytucie Muzyki Kościelnej w Universität der Künste w Berlinie. Po zakończeniu programu podjął regularne studia na tejże uczelni na kierunku Improwizacja Organowa, gdzie kształcił się w klasie prof. Wolfganga Seifena oraz
w klasie organów  prof. Paolo Crivellaro.

Oprócz cyklicznej edukacji brał także udział w licznych kursach z zakresu interpretacji oraz improwizacji organowej m.in. u takich mistrzów jak: Helmut Deutsch, Julian Gembalski, Pierre Pincemaille, Peter Planyavsky, Lionel Rogg, Martin Schmeding i wiele innych.

Kilkukrotny stypendysta Rektora UMFC oraz Miasta Stołecznego Warszawy. Jest laureatem III nagrody na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym „Wiosenne spotkania przy fortepianie” Kraków 2013. W 2017 roku otrzymał II nagrodę w „I Ogólnopolskim Konkursie Improwizacji na Instrumentach Klawiszowych”, organizowanym przez Akademię Muzyczną w Katowicach.

Od 2017 roku zatrudniony jest na stanowisku asystenta w Zakładzie Muzyki Kościelnej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina gdzie prowadzi zajęcia z improwizacji organowej i akompaniamentu liturgicznego.