12 luty 2019

Program:

Franz Liszt (1811-1886)

Preludio

Bedřich Smetana 1824-1884

            Sześć preludiów na organy

Maximilian Kreuz (*1953)                         

Loure na wielkie organy na temat Georga Philippa Telemanna Wv. 87 (premiera)                          

Paul Hertel (*1953)                         

„Jupiter“ op. 53 na organy                                                                                 

Bedřich Antonín Wiedermann (1883-1951)

Hochzeitsmarsch alla Georg Friedrich Händel

Josef Gabriel Rheinberger (1839-1901)

Cantilene z sonaty organowej nr. 11 op. 148

Padre Davide da Bergamo (1791-1863)

            Fantasia elevazione für Orgel

Ludvig Nielsen (1906-2002)

            Die Glocken der Nidaroskathedrale – Fantazja organowa op. 37b

Friedrich Wilhelm Stade (1817-1902)

            Andante i Fugato na temat B-A-C-H

Antoni Martorell (1913-2009)        

Toccata na temat pieśni kościelnej z Majorki Sor Tomasseta

Felix Friedrich – urodził się w okręgu Döbeln, tamteż zdał egzaminy maturalne. Studiował muzykę kościelną, organy i klawesyn w Kościelnej Szkole Muzycznej w Dreźnie oraz w Wyższej Szkole Muzycznej w Weimarze (Karl Frotscher, Walter Schönheit, Johannes-Ernst Köhler). Zdobywca wielu nagród na międzynarodowych konkursach organowych.  

Od 1981 roku jest organistą kaplicy zamkowej w Altenburgu, gdzie ma do dyspozycji znakomite zabytkowe organy Tobiasa Heinricha Gottfrieda Trosta z 1739roku. W latach 1974-76 był inicjatorem i rzeczoznawcą renowacji tego słynnego instrumentu.

Koncertował we wszystkich krajach Europy, w Stanach Zjednoczonych oraz w krajach dawnego ZSSR podczas międzynarodowych festiwali (Berliner Festtage, Internationale Bachfeste, MDR-Musiksommer, Salzburger Festspiele, AGO-Convention Detroit, ISO Congress Cambridge).Koncertował I nagrywał z najsłynniejszymi orkiestrami (Sinfonieorchester des Mitteldeutschen Rundfunks, Gewandhausorchester Leipzig, Dresdner Philharmonie, Robert-Schumann-Philharmonie Chemnitz) i dyrygentami (Frank Beermann, Rafael Frühbeck de Burgos, Marek Janowski, Fabio Luisi, Kurt Masur, Helmuth Rilling, Peter Schreier, Marcello Viotti).

W swoim dorobku posiada ponad 80 płyt CD zarejestrowanych w kraju i za granicą dla wielu renomowanych wytwórni (Capriccio, Philips, Berlin Classics, Motette Ursina) w tym np. pierwsze światowe nagranie na 11 CD kompletu dzieł Johanna Ludwiga Krebsa (ucznia J.S.Bacha). 

W 1987 uzyskał tytuł Dr. phil. (muzykologia) na Martin-Luther-Universität Halle-Wittenberg. Artysta jest również aktywny jako muzykolog: wygłasza referaty podczas sympozjów, regularnie publikuje artykuły i hasła encyklopedyczne ('The New Grove”, „Die Musik in Geschichte und Gegenwart“ (MGG)), zajmuje się również edycją nut. Prowadził wykłady gościnne w kraju i za granica.

Był również ekspertem w pracach restauracyjnych przy tak sławnych instrumentach jak organy Trosta w Waltershausen i Großengottern, organy Buchholza w Barth, konsultował budowę nowych instrumentów organy Bachowskie w Thomaskirche w Lipsku, Frauenkirche w Dreźnie, w Schmölln).

Członek Jury wielu międzunarodowych konkursów. W swoim dorobku posiada ponad 50 prawykonań współczesnej muzyki organowej. W latach 1996 – 2009 był wice-prezydentem towarzystwa im. Gottfrieda Silbermanna we Freibergu. Od 1991 roku jest dyrektorem artystycznym międzynarodowej akademii "Thüringischen Orgelakademie". W 2003 roku przyznano mu doroczną nagrodę Niemieckiej Krytyki Deutsche Schallplattenkritik za zarejestrowanie na 8 CD wszystkich 32 zachowanych instrumentów Gottfried Silbermanna. W 2006 roku otrzymał nagrodę kulturalną miasta Altenburg. Od 2015 roku członek honorowy Rady Muzycznej Landu Thüringen.