20 luty 2019

Program:

Johannes Brahms (1833-1897)

Preludium i Fuga g-Moll WoO 10

3 Opracowania chorałowe op. 122:

            - nr. 2 „Herzliebster Jesu”

            - nr. 8 „Es ist ein Ros entsprungen”

            - nr. 9 „Herzlich tut mich verlangen”

Johann Sebastian Bach (1685-1750)

            Preludium A-Dur BWV 536

Canzona d-Moll BWV 588

            Fantazja G-Dur BWV 572 “Pièce d'orgue”     

                  Très vitement - Gravement - Lentement                          

Wolfgang Amadeus Mozart (1756-1791)  

Andante F-Dur für eine Walze in eine kleine Orgel KV 616

August Gottfried Ritter (1811-1885)         

  1. Sonata a-moll op. 23

            Rasch - Nicht schleppend - Rasch - Fuge

 

Ulfert Smidt – dorastał w Bremie, gdzie już w wieku 11 lat pobierał pierwsze nauki gry na organach. Następnie studiował muzykę kościelną w Hannowerze (Ulrich Bremsteller) i tamże w 1985 zdał egzamin A-Examen. Dalsze studia, jako stypendysta niemieckich fundacji, podjął w Amsterdamie u Piet‘a Kee i Ewalda Kooiman, mając jednocześnie możliwość pracy na najsłynniejszych holenderskich instrumentach.

            Po siedmioletniej działalności jako muzyk kościelny, kantor i rzeczoznawca organowy w Holzminden, w 1995 roku rozpoczął pracę na stanowisku kantora i organisty kościoła St. Stephanikirche w Bremie.

            Od 1996 roku jest organistą kościoła Marktkirche w Hannowerze i dyrektorem artystycznym międzynarodowego cyklu koncertów w tej świątyni. Obok działalności muzyka kościelnego jest również wykładowcą Hochschule für Musik, Theater und Medien w Hannowerze.

            Artysta posiada w swoim dorobku dużą ilość nagrań płytowych, m.in.: wszystkie dzieła J. Brahmsa, J.S. Bacha, zbiory północnoniemieckiej muzyki organowej, dzieła C. Francka, F. Mendelssohna, F. Martina, O. Messiaena. Jego nagrania zostały wielokrotnie docenione i nagrodzone przez krytyków, m.in. nagrodą „Preis der Deutschen Schallplattenkritik (ECHO Klassik)“.

www.ulfertsmidt.de