31 marzec 2020

odwolany 2020

02 martinekProgram:

Johann Sebastian Bach (1685-1750)

                Fantazja G-Dur BWV 572 “Pièce d'orgue”     

                      Très vitement - Gravement - Lentement                          

Karel Martínek (*1979)

                Preludium i fuga (improwizacja w stylu barokowym)

Louis Vierne (1870-1937)

                Naïades (z cyklu: “Pièces de Fantaisie”, suite 4 op. 55)              
Petr Eben (1929-2007)               

                Fantazja chorałowa „Saint Wenceslas“                                
Felix Mendelssohn-Bartholdy (1809-1847)

                Sonata nr. 3 A-dur op. 65           

                               Con moto maestoso – Andante tranquillo
Jehan Alain (1911-1940)

                Litanies
Karel Martínek (*1979)

Improwizacja na temat polskiej pieśni kościelnej

Karel Martínek - jest kantorem i organistą w kościele św. Maurycego w Ołomuńcu (Czechy), gdzie gra na słynnym instrumencie Michaela Englera. Urodził się w Ołomuńcu (1979) i tam studiował na Uniwersytecie Palackim (wydział matematyczno-fizyczny, później wydział filozoficzny-muzykologia). W latach 2004-2009 studiował grę na organach w Akademii Muzycznej im. Janáčka w Brnie u K. Klugarovej i improwizację u K. Pokory.

Brał udział w wielu kursach mistrzowskich pod okiem znanych organistów (Olivier Latry, Thomas Ospital, Susan Landale, Martin Sander, Günther Kaunzinger, Julian Gembalski, Reitze Smits), a także w kilku konkursach interpretacyjnych i improwizacji. Od 2014 roku uczy się improwizacji u Philippe’a Lefebvre, organisty tytularnego katedry Notre-Dame w Paryżu.

Jego koncerty w Czechach i za granicą (Francja, Niemcy, Belgia, Austria, Włochy, Finlandia, Szwecja, Polska, Słowacja, Holandia, Ukraina) obejmują literaturę organową wszystkich epok,  jednak dużo uwagi poświęca improwizacji. Jego recitale odbywały się w słynnych katedrach w całej Europie (Notre-Dame de Paris, Stefansdom w Wiedniu, Katedra Matki Bożej w Antwerpii, Katedra św. Baafsa w Gandawie, Bazylika S. Rity w Turynie i inne).

Był nauczycielem improwizacji w Konserwatorium Kościelnym w Opawie (2007-2009), a obecnie wykłada literaturę organową w Konserwatorium Akademii Ewangelickiej w Ołomuńcu i improwizację w Akademii Muzycznej Janáčka w Brnie.

Regularnie współpracuje z wybitnymi morawskimi zespołami muzycznymi, takimi jak Morawska Filharmonia Ołomuniec, Martinů Philharmonic Orchestra Zlín, Czech Philharmonic Choir Brno itp. Wyprodukował kilka płyt CD i brał udział w produkcji filmów dokumentalnych dla Uniwersytetu Palackiego. Wśród zainteresowań artysty jest również kompozycja. Poza solowymi utworami na organy, skomponował utwory na fortepian, chór i orkiestrę, niektóre z nich otrzymały nagrody na konkursach kompozytorskich.