27 czerwiec 2021

Program:
Muzyka hiszpańskiego modernizmu

JOSE MARÍA USANDIZAGA (1887-1915)
Pieza sinfónica (d-moll)
Lento / Cantábile / Andante / Allegro / Lento

Fantasia Es-dur
Andante / Vivo / Andante

 EDUARDO TORRES (1872-1934)
Saeta II e-moll

Saeta III B-dur

Saeta IV a-moll


JESÚS GURIDI (1886-1961)
Ofertorio a-moll
Largamente / Allegro

Variaciones sobre un tema vasco (g-moll)
Tema: Lento, non troppo
Variaciones: 1. Molto tranquillo / 2. Mosso assai / 3. Mosso /
4. Allegretto / 5. Andantino / 6. Allegro moderato /
7. Quasi allegretto / 8. Molto moderato / 9. Andantino - Allegro

Ignacio Ribas Taléns - urodzony w 1963 r. w Walencji, rozpoczął studia na fortepianie, klawesynie i organach w Konserwatorium w swoim rodzinnym mieście, uzyskując tytuł magistra w Konserwatorium w Barcelonie. Pod kierunkiem Montserrat Torrent doskonalił technikę gry na organach, realizując studia podyplomowe na wydziale muzykologia Consejo Superior de Investigaciones Científicas (CSIC) (Wyższa Rada Badań Naukowych) w Barcelonie.

 Od 1990 do 1998 uczęszczał na różne kursy specjalistyczne pod kierunkiem profesorów M. Guyarda i Jeana Boyera (muzyka francuska), Huberta Meistera i Michaela Radulescu, Montserrat Torrent i Guy Boveta (muzyka iberyjska) i Zsigmonda Szatmáry (muzyka współczesna).

 Brał udział w wielu międzynarodowych cyklach i festiwalach w Hiszpanii, Szwajcarii, Włoszech, Francji, Niemczech, Austrii, Portugalii, Belgii, Holandii, Monako, Kanadzie i USA jako solista i akompaniator różnych grup wokalnych i instrumentalnych. Szczególne znaczenie w jego karierze miały koncerty w ważnych katedrach i ośrodkach organowych w Paryżu (Katedra Notre Dame, Kościół Saint Eustache, Saint Antoine de Quinze Vingts), Wersalu, Lizbonie, Brugii, Madrycie, Barcelonie, Walencji, Sewilli, Kolonii, Bonn, Wiedniu, Turynie, Rzymie i Montevideo.

 Prowadząc działalność pedagogiczną w Księstwie Andory, był zapraszany jako wykładowca do prowadzenia kursów mistrzowskich dotyczące muzyki latynoskiej XVI-XXI wieku, którym poświęca szczególną uwagę. W latach 2003-2008 był dyrektorem Międzynarodowego Kursu Współczesnej Muzyki Organowej, który odbywał się w Andorze przez różnych specjalistów od współczesnej muzyki organowej. Prowadził wiele działań edukacyjnych o organach.

Od 1999 roku jest dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Organów w Księstwie Andory. Od 2018 roku jest dyrektorem artystycznym Jornades d'orgue ibèric (la Massana). Obecnie jest organistą kościoła Sant Esteve w Andorra la Vella w Księstwie Andory.

 Nagrody:

1988 - Wyróżnienie na Ogólnopolskim Konkursie Muzycznym Młodzieży w Geronie.

1990 - Nagroda za interpretację muzyki hiszpańskiej im. Andrésa Segovii i Ruiza de Moralesa w Santiago de Compostela.

2011 - I nagroda za kompozycję organową Cristóbal Halffter, przyznana przez Instituto de Estudios Bercianos.