10 sierpień 2021

Program koncertu:
 
Karel Martínek (*1979)
Entrée (Improwizacja)
 
Johann Sebastian Bach (1685-1750)
Fantazja i fuga g-moll BWV 542
 
Eugène Gigout (1844-1925)

Minuetto
Toccata 

Charles-Marie Widor (1844-1937)
Marche du veilleur de nuit (Bach ́s memento)

Robert Schumann (1810-1856)
Fuga B-A-C-H nr 1

Louis Vierne (1870-1937)
Prélude (z I Suity Pieces de Fantaisie)

Karel Martínek (*1979)
Tryptyk (Improwizacja)
Chorał
Cantabile
Toccata 

Karel Martínek - jest kantorem i organistą w kościele św. Maurycego w Ołomuńcu (Czechy), gdzie gra na słynnym instrumencie Michaela Englera. Urodził się w Ołomuńcu (1979) i tam studiował na Uniwersytecie Palackim (wydział matematyczno-fizyczny, później wydział filozoficzny-muzykologia). W latach 2004-2009 studiował grę na organach w Akademii Muzycznej im. Janáčka w Brnie u K. Klugarovej i improwizację u K. Pokory.

Brał udział w wielu kursach mistrzowskich pod okiem znanych organistów (Olivier Latry, Thomas Ospital, Susan Landale, Martin Sander, Günther Kaunzinger, Julian Gembalski, Reitze Smits), a także w kilku konkursach interpretacyjnych i improwizacji. Od 2014 roku uczy się improwizacji u Philippe’a Lefebvre, organisty tytularnego katedry Notre-Dame w Paryżu.

Jego koncerty w Czechach i za granicą (Francja, Niemcy, Belgia, Austria, Włochy, Finlandia, Szwecja, Polska, Słowacja, Holandia, Ukraina) obejmują literaturę organową wszystkich epok, jednak dużo uwagi poświęca improwizacji. Jego recitale odbywały się w słynnych katedrach w całej Europie (Notre-Dame de Paris, Stefansdom w Wiedniu, Katedra Matki Bożej w Antwerpii, Katedra św. Baafsa w Gandawie, Bazylika S. Rity w Turynie i inne).

Był nauczycielem improwizacji w Konserwatorium Kościelnym w Opawie (2007-2009), a obecnie wykłada literaturę organową w Konserwatorium Akademii Ewangelickiej w Ołomuńcu i improwizację w Akademii Muzycznej Janáčka w Brnie.

Regularnie współpracuje z wybitnymi morawskimi zespołami muzycznymi, takimi jak Morawska Filharmonia Ołomuniec, Martinů Philharmonic Orchestra Zlín, Czech Philharmonic Choir Brno itp. Wyprodukował kilka płyt CD i brał udział w produkcji filmów dokumentalnych dla Uniwersytetu Palackiego. Wśród zainteresowań artysty jest również kompozycja. Poza solowymi utworami na organy, skomponował utwory na fortepian, chór i orkiestrę, niektóre z nich otrzymały nagrody na konkursach kompozytorskich.