18 październik 2021

madrzak 2021Program koncertu:

Jean Langlais (1907-1991)
   Fête

Tabulatura Jana z Lublina (1490-1550)
   4 Tańce

Stefan Madrzak (*1977)
   Improwizacja

Gaël Liardon (1973-2018)
   Au clair de la lune (10 wariacji – wybór)

Stefan Madrzak (*1977)
   Improwizacja

Ludwig van Beethoven (1770-1827)
   Adagio cantabile

Johann Sebastian Bach (1685-1750)
   Opracowanie chorałowe Nun danket alle Gott BWV 657

Jules Grison (1842-1896)
   Toccata in f

Stefan Madrzak - urodzony w 1977 roku w Wesel (Nadrenia Północna-Westfalia), organista, aranżer i improwizator, a poza obowiązkami organisty katedralnego i kantora w katedrze w Soest prowadzi szeroką działalność koncertową.

Studiował muzykę kościelną u prof. Johannesa Gefferta (Kolonia) oraz na prywatnych studiach z zakresu improwizacji (Ansgar Wallenhorst, Ratingen). Jest organistą i kantorem katedry St. Patrokli w Soest.

Jego umiejętności improwizatorskiei i talent znajdują szczególne miejsce w służbie liturgii w wielu różnych jej formach. Jest popularnym instrumentalistą zarówno na polu liturgicznym, jak i koncertowym. Madrzak wystąpił na Katolikentag 2018 w katedrze w Münster.

Zaproszenia na koncerty zaprowadziły go już do ważnych ośrodków muzyki kościelnej w Niemczech (katedry w Akwizgranie, Bambergu, Limburgu, Paderbornie, Magdeburgu) i Europie (Belgia, Polska, Francja, Hiszpania) oraz USA (Kalifornia).

Jego muzyczna wszechstronność wyraża się w nowatorskich programach koncertowych, które prezentuje szerokiej publiczności w różnych kontekstach. Wykonał „La nativite du seigneur” Oliviera Messiaena w połączeniu z malowaniem na żywo w katedrze w Soest.

Napisał własne aranżacje utworów na organy i perkusję, a współpraca z perkusistą Soest Günterem Bönnerem zaowocowała już dwoma nagranymi płytami CD.

Ponadto szkolił się w dziedzinie dispokinezy (postawy muzyka) u znanego założyciela tej dyscypliny fizjologicznej, G. O. van de Klashorsta w Mülheim.

W 2012 roku Madrzak nagrał swoją pierwszą solową płytę „Symphonic Thunder”, na której znalazły się utwory m.in. Bacha, Widora i Rachmaninowa oraz własne improwizacje w stylu minimal music.