12 listopad 2021

Program:

Josef Gabriel Rheinberger (1839-1901)
     4. Sonata a-moll op. 98 (1876)
         I. Tempo moderato
         II. Intermezzo. Andantino
         III. Fuga cromatica

Max Reger (1873-1916)
     Weihnachten op. 145 Nr. 3 (1915/16)

Franz Liszt (1811-1886)
     Fantazja i Fuga na temat chorału „Ad nos, ad salutarem undam“  (1850/1855)

Tobias Horn urodził się w 1970 roku. Laureat kilku międzynarodowych konkursów organowych. Studiował muzykę kościelną oraz organy w Sztutgarcie, Hadze i Lyonie. Jego nauczycielami byli między innymi: Ludger Lohmann, Ben an Oosten, Jean Boyer. Od 2000 roku jest Tobias Horn kantorem ewangelickim okręgu Besigheim oraz kantorem ewangelickiego kościoła miejskiego w Besigheim. W swojej działalności zajmuje się również kształceniem muzycznym (nauka gry na organach, dyrygowanie,) oraz pracą z chórami (Kantorei Besigheim), jak również organizuje ponad 30 koncertów i imprez w ciągu roku.

Tobias Horn równolegle z pracą w regionie Besigheim jest także od 2002 roku dyrygentem chóru Kantorei der Karlshöhe Ludwigsburg oraz rzeczoznawcą organowym Kościoła Ewangelickiego.

Jest zwycięzcą kilku międzynarodowych konkursów organowych, m.in. "L'Europe et L'Orgue" Maastricht / Liège / Aachen 2000 (I nagroda), „Bach Prize” nagrody międzynarodowego jury pod przewodnictwem Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ), oraz Concours International Suisse de l'Orgue 2000.

Tobias Horn jest również znanym wykładowcą. Wykładał w Musikhochschule w Sztutgarcie, w latach 2012/2013 prowadzi kursy mistrzowskie w Państwowym Konserwatorium Muzycznym w Moskwie oraz na Uniwersytecie Indiana-University w USA.

Artysta koncertował we wszystkich krajach europejskich jak również w Rosji i USA. W swoim dorobku artystycznym posiada liczne nagrania CD (Motette, Ambiente, Animato) jak również nagrania radiowe dla SWR, WDR, ORF oraz BBC Classic.

Szczególne zainteresowania artysty to także współdziałanie muzyki i teologii oraz współdziałanie muzyki kościelnej, sztuk wizualnych i słowa mówionego, co zaowocowało w ostatnich latach dużą liczbą szeroko rozpoznawalnych projektów. Od listopada 2016 roku prowadzi klasę gry na organach na Państwowym Uniwersytecie Muzyki i Sztuk Scenicznych w Stuttgarcie.