28 marzec 2021

Niedziela Palmowa

Ps 69, 2-4.21-22.33-37 Iz 50, 4-9 Hbr 11, 1-3.39. 12,1-3
Kaz.: J 8, 46-59

Ze smutkiem zawiadamiamy, że 21 marca 2021 r. zmarła nasza parafianka, Zofia Rychlik, artystka plastyk, urodzona 23 października 1957 r. Pożegnanie p. Zofii odbędzie się w poniedziałek, 29 marca, o godz. 13.00 na cmentarzu ewangelicko-reformowanym przy ul. Żytniej 42. W modlitwie łączymy się z rodziną i przyjaciółmi pani Zosi.

W 10. rocznicę śmierci wspominamy Zuzannę Stromenger, urodzoną 28 grudnia 1925 roku w Warszawie, a zmarłą 31 marca 2011 roku, córkę muzykologa Karola Stromengera i wnuczkę kompozytora Henryka Melcera. Pani doktor Zuzanna Stromenger była biologiem, specjalistką z zakresu zoologii, hydrologii i etologii, publicystką, tłumaczką, obrończynią praw zwierząt. Szkołę średnią ukończyła w Warszawie, a następnie uzyskała magisterium z filozofii i doktorat z biologii na Uniwersytecie Łódzkim. Walczyła w powstaniu warszawskim jako łączniczka Armii Krajowej. Była autorką kilkunastu książek o kotach, których była wielką znawczynią i miłośniczką, dała się też poznać jako autorka i współautorka licznych tłumaczeń, m.in. czterotomowego leksykonu biologii pod redakcją Alfreda Brehma. Pani Zuzanna prowadziła odczyty w wyższych uczelniach, opublikowała blisko 300 artykułów o charakterze naukowym, popularyzatorskim, dydaktycznym i leksykograficznym, była redaktorem wielu różnych wydawnictw zbiorowych. Brała udział w popularnonaukowych audycjach radiowych. Współpracowała z prof. Konradem Lorenzem, ojcem współczesnej etologii. Dziękując Bogu za życie i dzieło pani doktor Zuzanny Stromenger łączymy się we wspomnieniu i modlitwie z Jej bliskimi.

1. Z uwagi na zagrożenia związane z pandemią i dobro uczestników, Kolegium Kościelne i Proboszcz Parafii uznały za zasadne i konieczne zamknięcie naszego kościoła. W tym czasie nabożeństwa odbędą się w trybie zdalnym, bez udziału wiernych. Nabożeństwo w Wielki Czwartek, 1 kwietnia, odbędzie się o godz. 18.00, nabożeństwo w Wielki Piątek, 2 kwietnia, odbędzie się godz. 17.00, nabożeństwo w Niedzielę Zmartwychwstania, 4 kwietnia, o g. 10.30, a nabożeństwo w Poniedziałek Wielkanocny, 5 kwietnia, o godz. 10.30. Wszystkie nabożeństwa poprowadzi ks. Michał Jabłoński.
2. Zapowiadany na dzisiaj koncert muzyki pasyjnej a cappella „Per signum crucis” w wykonaniu Ekumenicznego Chóru Kameralnego Kościoła Ewangelicko-Reformowanego pod dyrekcją Zbigniewa Szablewskiego został odwołany. Również transmisja w trybie online została odwoałana.
3. Dyżury Diakonii są zawieszone. Z przewodniczącą Diakonii Marzeną Matejką można się kontaktować telefonicznie i mailowo.
4. W środę, 7 kwietnia, studium biblijne odbędzie się poprzez Skype o godz. 18.00, a zajęcia nt. nauki KER o godz. 19.00.
5. Zajęcia przedkonfirmacyjne odbędą się w trybie zdalnym poprzez Skype w czwartek, 8 kwietnia, o godz. 19.00.
6. Zapraszam na cykl rozważań wielkopostnych, których tematem jest Dekalog. Rozważania można zobaczyć na parafialnym kanale YouTube. Kolejne spotkanie z tego cyklu, Dziewiąte Przykazanie, zostanie nadane we wtorek, 30 marca, a Dziesiąte Przykazanie – w czwartek, 1 kwietnia.
7. Transmisje telewizyjne nabożeństw z kościołów ewangelickich odbywają się w każdą niedzielę w TVP 3, o godz. 15.50. Dzisiaj nabożeństwo zostanie nadane z kościoła ewangelicko-augsburskiego w Goleszowie.
8. Ukazał się pierwszy w tym roku numer kwartalnika „Jednota”. W numerze m.in.: wspomnienia o profesorach: Jarosławie Świderskim, Grażynie Matyszkiewicz i Alfonsie Skowronku, a także takie tematy, jak: profetyczny aspekt przesłania Grety Thunberg, mity pamięci o reformacji, mariologia Pawła Hulki-Laskowskiego, poglądy Mikołaja Reja o predestynacji i grzechu pierworodnym, wdzięczność za pomoc, a także kolejna część Katechizmu Genewskiego Jana Kalwina. Zachęcamy do lektury. Kwartalnik można nabyć w kancelarii parafii. Zachęcamy do wykupienia rocznej prenumeraty „Jednoty” na rok 2021 w cenie 40 zł z wysyłką pocztową. Polecamy też wykupienie abonamentu internetowego „Jednoty”, który zapewnia roczny dostęp do wszystkich zasobów jednota.pl. Koszt abonamentu to 25 zł. W związku z pandemią COVID-19 redakcja oferuje możliwość wysyłki pocztowej numerów „Jednoty” również tym prenumeratorom, którzy wykupili prenumeratę z odbiorem w kancelarii parafialnej. W tej sprawie prosimy o bezpośredni kontakt z redakcją „Jednoty” – Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Więcej informacji na www.jednota.pl.
9. Diakonia naszego Kościoła informuje, że – jak co roku – można przekazać 1% podatku dochodowego na cele statutowe Diakonii. Dane do wpisu na formularzu PIT podane są na naszej stronie internetowej i facebookowej oraz są wywieszone na tablicy w parafii.
10. Skarbonki diakonijne będą zbierane po dzisiejszym nabożeństwie do pudełka przy wyjściu z kościoła.
11. Kolekta z poprzedniego nabożeństwa wyniosła 505 zł. Ofiary można również wpłacać na konto parafialne z dopiskiem „Kolekta z dnia 28 marca 2021”.

Obraz i dźwięk z wydarzenia rejestrowane będą na potrzeby informacyjne Parafii Ewangelicko-Reformowanej w Warszawie.
Udział w wydarzeniu oznacza wyrażenie zgody na rozpowszechnianie własnego wizerunku w materiałach związanych z wydarzeniem.