02 październik 2021

18. Niedziela po Trójcy Świętej
Dziękczynne Święto Żniw
Ps. 104, 10-15.27-30.33 5 Mż 8, 7-18 2 Kor 9, 6-15
Kaz.: Mk 8, 1-9

W dwudziestą rocznicę śmierci wspominamy dzisiaj Monikę Żeromską, urodzoną w 1916 r. we Florencji, córkę Anny i Stefana, zmarłą 5 października 2001 roku w Warszawie i pochowaną na stołecznym cmentarzu ewangelicko-reformowanym. Julia Hartwig w swoim wspomnieniu o Monice Żeromskiej napisała: „Być córką Stefana Żeromskiego, znaczyło w Polsce nie mniej niż tytuł książęcy. I myślę, że gdyby nawet nazwisko to odziedziczyła istota najskromniej wyposażona przez los w przymioty ciała i ducha, już sam fakt noszenia go przydałby dostatecznego blasku jej istnieniu. A co dopiero mówić o Monice Żeromskiej, osobie obdarzonej nie tylko talentem malarskim, ale też niezwykłą i bardzo oryginalną urodą, żywym temperamentem, dowcipem i fantazją (…), wyposażonej we wspaniały dar gawędziarski, co znalazło wyraz nie tylko w rozmowach, ale także we wspomnieniach, opublikowanych w latach 90. przez wydawnictwo Czytelnik.”
Łączymy się w naszym wspomnieniu z Jej bliskimi, dziękując Bogu za Jej życie i wszystko, czego Bóg dokonał przez Nią i dla Niej.

1. Nabożeństwo w 19. Niedzielę po Trójcy Świętej, 10 października, rozpocznie się o godz. 10.30 i poprowadzi je ks. Roman Lipiński.
2. Zajęcia Szkoły Niedzielnej odbywają się równolegle z nabożeństwem.
3. Z Marzeną Matejką przewodniczącą Diakonii oraz z Proboszczem można się kontaktować telefonicznie i mailowo.
4. Informujemy, że od dnia 1 września 2021 r., kancelaria parafii ma nowy adres poczty elektronicznej: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
5. Przypominamy o dyżurze członków Kolegium Kościelnego i Komisji Rewizyjnej po nabożeństwie w kancelarii parafii.
6. Pogrzeb śp. Grażyny Matyszkiewicz odbędzie się w poniedziałek, 4 października 2021 r. o godz. 11.00 w kościele. Potem nastąpi odprowadzenie prochów zmarłej na nasz cmentarz.
7. W poniedziałek, 4 października, w parafii o godz. 18.30 odbędzie się spotkanie młodzieżowe, które poprowadzi studentka teologii Zofia Niemczyk.
8. Po przerwie wakacyjnej wznowione zostaną zajęcia środowe, tzn. studium biblijne i zajęcia dotyczące nauki naszego Kościoła. Najbliższe studium biblijne odbędzie się w środę, 6 października, o godz. 18.00 a zajęcia na temat nauki naszego Kościoła o godz. 19.00. Zajęcia odbywać się będą w budynku parafii i jednocześnie poprzez Skype. Tych z Państwa, którzy chcą brać udział w zajęciach online proszę o przysyłanie na adres proboszcza swój adres Skype.
9. Również po ponad rocznej przerwie wznowione zostaną spotkania medytacyjne w naszej parafii. Najbliższe spotkanie odbędzie się w środę, 6 października, o godz. 19.00.
10. Ukazał się trzeci w tym roku numer kwartalnika „Jednota”. W numerze m.in.: małżeństwo i rozwód w tradycji ewangelicko-reformowanej, wyzwania małżeństw mieszanych wyznaniowo, Paweł Hulka-Laskowski o reformacji i prawach kobiet, rozmowa z nowym prezesem Konsystorza Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w RP, refleksja Kościołów ewangelickich wobec pandemii, problemy zdalnej edukacji, wspomnienia Ireny Scholl i Edwarda Strumpfa, a także ciąg dalszy refleksji nad Modlitwą Pańską, Dekalogiem i Katechizmem Genewskim Jana Kalwina. Kwartalnik można nabyć w kancelarii parafii. Zachęcamy również do wykupienia rocznej prenumeraty „Jednoty” lub abonamentu internetowego, który zapewnia roczny dostęp do wszystkich zasobów jednota.pl – zarówno aktualnego numeru, jak i numerów archiwalnych. Więcej informacji na www.jednota.pl
11. Kolegium Kościelne zwołuje na sobotę, 16 października br., jesienne Ogólne Zgromadzenie Zboru, które odbędzie się w naszym kościele przy al. Solidarności 74, a poprowadzi je Tadeusz Kuśmierowski. Zgromadzenie rozpocznie się o godz. 10.30. Przypominamy, że czynne prawo wyborcze mają pełnoletni członkowie parafii, którzy opłacają składkę parafialną. Organizacja Ogólnego Zgromadzenia Zboru uzależniona jest od rozwoju sytuacji pandemicznej.
12. Komitet Ochrony Zabytków naszego cmentarza wraz z Kolegium Kościelnym serdecznie zaprasza do udziału w akcji porządkowania nagrobków. W kancelarii cmentarza dostępna jest lista nagrobków, które można sobie wybrać – zaadoptować – i w dowolnym, dogodnym dla siebie terminie posprzątać. Pan Jan Pospiszył, administrator naszego cmentarza wskaże miejsce i udostępni niezbędny sprzęt. Niezależnie od tego zamierzamy zorganizować wspólne porządkowanie cmentarza, sprzątanie alejek, zbieranie liści itp. Zapraszamy 23 października o godz. 11.00.
13. Kolekta z poprzedniego nabożeństwa wyniosła 1020 zł. Ofiary można również wpłacać na konto parafialne z dopiskiem „Kolekta z dnia 26 września 2021”.

Obraz i dźwięk z wydarzenia rejestrowane będą na potrzeby informacyjne Parafii Ewangelicko-Reformowanej w Warszawie.
Udział w wydarzeniu oznacza wyrażenie zgody na rozpowszechnianie własnego wizerunku w materiałach związanych z wydarzeniem.