19 luty 2022

2. Niedziela przed Postem Sexagesimae – 60 dni przed Wielkanocą
Ps. 119, 89-92.103-105.116       Iz 55, 6-12a     Łk 8, 4-15         
 Kazanie: Hbr 4, 12-13

W 25. rocznicę śmierci wspominamy ks. Jerzego Stahla, duchownego Kościoła Ewangelicko-Reformowanego, radcę duchownego Konsystorza, notariusza Synodu, redaktora naczelnego miesięcznika JEDNOTA.
Jerzy Stahl urodził się w Warszawie 13 czerwca 1939 r. Był synem urzędnika państwowego Leopolda Hugona Stahla i Anny z Ratfelderów. W czasie Powstania Warszawskiego stracił ojca. Jako małe dziecko przeszedł wraz z matką przez obóz w Pruszkowie, a potem wywieziony na Dolny Śląsk, został rozłączony z matką i uwięziony w obozie dla dzieci. Rozłąka trwała do końca wojny. Po odnalezieniu się po wojnie, wrócili do Warszawy.
W latach 1964–1969 studiował teologię ewangelicką w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. Po studiach został w 1970 r. ordynowany na duchownego Kościoła ewangelicko-reformowanego i rozpoczął pracę w zborze warszawskim jako wikariusz. Jednocześnie pełnił funkcję administratora parafii żychlińskiej.
W 1974 r. został skierowany do pracy w parafii łódzkiej. W Łodzi należał do pionierów ekumenizmu z Kościołem rzymskokatolickim. W stanie wojennym ks. Stahl włączył się w organizowanie pomocy internowanym. Już w wolnej Polsce jego wysiłki zostały docenione - otrzymał pamiątkowy medal wydany na 15-lecie NSZZ „Solidarność” Regionu Podbeskidzia i, już pośmiertnie, specjalnie wydany dyplom zawierający „Podziękowanie dla Barbary i Jerzego Stahlów z Warszawy za pomoc duchową i materialną w stanie wojennym dla internowanych, uwięzionych i ich rodzin”.
Po przebytym zawale, ze względu na stan zdrowia nie mógł dalej samodzielnie prowadzić parafii w Łodzi. W roku 1986 powrócił do Warszawy, gdzie włączył się do pracy w parafii stołecznej. Pozostając w dalszym ciągu administratorem parafii w Łodzi, miał regularny, choć rzadki, kontakt ze zborem łódzkim.
Przez 5 kolejnych kadencji był radcą duchownym Konsystorza. Pomagał też w pracach konsystorskiego biura. Był członkiem, a potem przewodniczącym Synodalnej Komisji Problemowej i Komisji Katechetycznej. Z ramienia Konsystorza reprezentował nasz Kościół w Komisji Trójstronnej (reformowano-luterańsko-metodystycznej). Działał również w Komisji Polskiej Rady Ekumenicznej ds. Dialogu z Kościołem Rzymskokatolickim. Półtora roku przed śmiercią objął funkcję redaktora naczelnego JEDNOTY.
Dwukrotnie uczestniczył w letnich kursach organizowanych w ośrodku ekumenicznym w Bossey pod Genewą. Przez sześć tygodni pracował w prezbiteriańskiej parafii w Poland w stanie Ohio w ramach specjalnego programu dla duchownych z Europy Wschodniej.
Był mężem Barbary Słamówny, absolwentki polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, z którą przeżył wiele szczęśliwych, pełnych miłości i oddania lat. Żona była wierną towarzyszką jego pracy w Kościele dopełniając jego służbę swoją.
Ks. Jerzy Stahl zmarł 16 lutego 1997 roku w Warszawie.

***

Zawiadamiamy, że w pogrzeb śp. Krystyny Lindenberg odbędzie się 24 lutego 2022 r. o godz. 13.00 w naszym kościele a potem nastąpi odprowadzenie do grobu na Powązkach.

***

1. Nabożeństwo w Niedzielę Przedpostną, 27 lutego, rozpocznie się o godz. 10.30 i poprowadzi je ks. Michał Jabłoński.
2. Lekcje Szkoły Niedzielnej odbywają się równolegle z nabożeństwem.  
3. Przypominamy o dyżurze członków Kolegium Kościelnego i Komisji Rewizyjnej po nabożeństwie w kancelarii parafii.
4. Z Moniką Polkowską, przewodniczącą diakonii parafialnej można się kontaktować pisząc na adres mejlowy Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..  
5. Spotkanie młodzieży odbędzie się, w poniedziałek, 21 lutego, zdalnie o godz. 18.30, które poprowadzi studentka teologii Zofia Niemczyk.
6. Najbliższe studium biblijne odbędzie się w środę, 23 lutego 2022 r., o godz. 18.00 a zajęcia na temat nauki naszego Kościoła i spotkanie medytacyjne odbędzie się o godz. 19.00. Zajęcia odbywać się będą w budynku parafii i jednocześnie poprzez Skype.
7. Zajęcia przedkonfirmacyjne rozpoczną się w sobotę, 26 lutego 2022 r., o godz. 9.00.
8. Zachęcamy do zakupu publikacji: kalendarza ściennego na rok 2022 wydanego przez diakonię parafialną, „Kalendarza Ewangelickiego 2022”, książeczki „Z Biblią na co dzień”. Osoby, które zapisały się na 2. tom książki Jana Kalwina „Institutio…” mogą ją odebrać w kancelarii. Zachęcamy też do wykupienia rocznej prenumeraty naszego kwartalnika „Jednota”.
9. Informujemy, że Warszawski Oddział Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego zaprasza  na spotkanie 21 lutego (poniedziałek) o godz. 17:30. do siedziby parafii Ewangelicko-Metodystycznej, ul. Mokotowska 12 (I piętro). Spotkanie poświęcone będzie życiu i działalności ks. prof. Witolda Benedyktowicza, który w latach 1969-1983 był superintendentem naczelnym Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego w Polsce. Był profesorem Chrześcijańskiej Akademii Teologiczne, prezesem Polskiej Rady Ekumenicznej. W ubiegłym roku minęła 100. rocznica jego urodzin, a w styczniu tego roku 25. rocznica jego śmierci. Prelekcję prezentować będzie ks. Zbigniew Kamiński. Serdecznie zapraszamy.
10. Krajowy Komitet Światowego Dnia Modlitwy zaprasza wszystkich do wspólnej modlitwy 4 marca 2022 r. wg liturgii przygotowanej przez chrześcijanki z Anglii, Walii i Irlandii Północnej. Link do tego nabożeństwa będzie dostępny w tym samym dniu na stronie Polskiej Rady Ekumenicznej oraz Parafii Wniebowstąpienia Pańskiego.
11. Kolekta z poprzedniego nabożeństwa wyniosła 881 zł. Ofiary można również wpłacać na konto parafialne z dopiskiem „Kolekta z dnia 20 lutego 2022”.

Obraz i dźwięk z wydarzenia rejestrowane będą na potrzeby informacyjne Parafii Ewangelicko-Reformowanej w Warszawie.
Udział w wydarzeniu oznacza wyrażenie zgody na rozpowszechnianie własnego wizerunku w materiałach związanych z wydarzeniem.