Pracownia Ochrony Dziedzictwa Historycznego Parafii Ewangelicko-Reformowanej w Warszawie została powołana przez Kolegium Kościelne w 2012 r.

Podstawowym działaniem pracowni jest zdobywanie wszelkich materiałów dotyczących przeszłości naszej społeczności, ich porządkowanie i umieszczanie w odpowiednich działach. Księgozbiór Biblioteki Synodu działa niezależnie w ramach Konsystorza Kościoła.

W pracowni prowadzone jest archiwum fotografii, które ma swoją księgę inwentarzową doprowadzoną do numeru 3300, a zdjęć jest ok. 10 000. Rozpoczęto skanowanie tych zbiorów. Pracownia ma zbiór tkanin, stempli, variów, archiwaliów dotyczących ludzi Kościoła, historii parafii i jej budynków oraz wiele opracowań genealogicznych reformowanych rodów.

W czasie dyżurów prowadzący pracownię, Tadeusz Kuśmierowski -Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. , udostępnia zbiory i udziela możliwie wyczerpujących informacji. Interesantami są głównie naukowcy i studenci, dziennikarze i hobbyści. Ze szczególną starannością opracowane są materiały dotyczące udziału i strat wśród naszych parafian w II wojnie światowej.

Pracownia jest czynna w poniedziałki w godzinach 10.00-14.00. Wejście z tyłu kościoła ewangelicko-reformowanego.